Rozwód bez orzekania o winie – jakie konsekwencje?

Rozwód bez orzekania o winie z pewnością może przyśpieszyć postępowanie rozwodowe i doprowadzić do zakończenia konfliktu małżonków bez zbędnego rozdrapywania ran. Czy zawsze jednak jest to rozwiązanie korzystne dla stron?

W tym wpisie postaram się przedstawić, jakie są najistotniejsze konsekwencje rozwodu bez orzekania o winie.

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty

Przede wszystkim rozwód bez orzekania o winie przekłada się na kwestię świadczeń alimentacyjnych. Małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia (czyli jak przy rozwodzie bez orzekania o winie), może być zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych na rzecz drugiego małżonka tylko i wyłącznie wtedy, kiedy ten drugi małżonek znajduje się w stanie niedostatku. O stanie niedostatku będziesz mógł wkrótce przeczytać osobny artykuł na moim blogu.

A zatem jeśli uważasz, że należą Ci się alimenty od byłej żony czy męża, a nie znajdujesz się w stanie niedostatku, to nie powinieneś zgodzić się na rozwód bez orzekania o winie. Tylko bowiem uznanie jednego z małżonków za wyłącznie winnego rozkładu pożycia gwarantuje, że druga strona aby uzyskać alimenty nie będzie musiała udowodniać swojego stanu niedostatku.

A zatem – przy rozwodzie bez orzekania o winie lub rozwodzie z winy obu stron – osoba, która chciałaby uzyskać alimenty od przeciwnika musi dodatkowo wykazać swój niedostatek, co nie należy do najłatwiejszych zadań.

Czas alimentacji

Ponadto, przy rozwodzie bez orzekania o winie, nawet jeśli udałoby Ci się już wywalczyć alimenty, to i tak spotkasz się z pewnym ograniczeniem czasowym. Z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wprost wynika, iż w przypadku małżonka, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia (czyli jak w przypadku rozwodu bez orzekania o winie), obowiązek alimentacyjny względem drugiego małżonka wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Tylko na skutek wyjątkowych okoliczności Sąd może ten pięcioletni termin przedłużyć.

W tym miejscu wspomnę jeszcze, że niezależnie od powyższego pięcioletniego terminu – obowiązek dostarczania środków alimentacyjnych wygasa również w razie zawarcia nowego małżeństwa przez małżonka uprawnionego do alimentów. Musisz mieć więc również na uwadze swoje plany na przyszłość.

Podsumowując, jeśli jednym z Twoich celów postępowania rozwodowego jest uzyskanie od przeciwnika alimentów na siebie, to wówczas musisz dobrze przemyśleć czy na pewno rozwód bez orzekania o winie będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. Warto skonsultować się też z adwokatem, czy masz realne szanse na uzyskanie rozwodu z wyłącznej winy twojego przeciwnika.

O tym, czy i dlaczego warto mieć adwokata w sprawie o rozwód, przeczytasz tutaj.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel: 693 253 807

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807