Podział majątku – Kraków

Podział majątku

Małżeństwo dobiegło końca, przyszedł czas na podzielenie majątku. Chciałbyś zamknąć już za sobą wszystkie stare sprawy i rozpocząć nowe życie. Ale jak to zrobić, by nie ucierpiał na tym twój interes majątkowy? Nic dziwnego, że masz obawy, bo zapewne w postępowaniu o podział majątku wspólnego Sąd będzie badał i dzielił cały dorobek twojego życia. Lepiej więc, aby nikt się nie pomylił. Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat spraw o podział majątku? Zaglądnij na mojego bloga „Adwokat Rodzinny” a być może znajdziesz tam informacje, które okażą się przydatne w Twojej sprawie. Napisałem już na blogu ok. 250 artykułów na temat prawa rodzinnego (w tym sporo na temat podziału majątku), więc może będzie i jakaś porada dla Ciebie.

W zakresie spraw rodzinnych wypowiadam się również niekiedy w charakterze eksperta w mediach – zarówno w telewizji, jak i w prasie. Program w TVP2 z moim udziałem można zobaczyć tutaj. Natomiast moją wypowiedź dla prasy można przeczytać m.in. tutaj.

Jako adwokat zajmujący się na co dzień prawem rodzinnym, zetknąłem się oczywiście z wieloma postępowaniami o podział majątku wspólnego. Zdaje sobie sprawę z tego, że są to dość skompilowane i czasochłonne postępowania, w której przydatna jest pomoc prawnika. Moja wiedza bazuje nie tylko na doświadczeniach z sali rozpraw, ale też na lekturze literatury prawniczej oraz licznego orzecznictwa sądowego w tym zakresie. Dzięki tej wiedzy potrafię odpowiednio zabezpieczyć interes Klienta w postępowaniu o podział majątku.

Sądownie lub umownie

Warto wiedzieć, że podział majątku wspólnego może odbyć się w drodze postępowania sądowego bądź w drodze umowy. Oczywiście zawarcie umowy jest możliwe tylko wtedy, gdy obie strony są zgodne co do jej treści. Pamiętaj, że w przypadku nieruchomości umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Jeśli między stronami nie ma zgody, to konieczne jest złożenie wniosku do Sądu o podział majątku wspólnego.

Najpierw trzeba ustalić skład majątku wspólnego (nieruchomości, ruchomości), a następnie zaproponować sposób jego podziału. Sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, zdecyduje w orzeczeniu końcowym, jaki podział będzie najbardziej sprawiedliwy oraz odpowiadający możliwościom stron. Z orzeczeniem Sądu zawsze masz prawo się nie zgodzić. Możesz wtedy złożyć apelację. Jeśli odpowiednio uzasadnisz swoje stanowisko, to masz szansę zmienić niekorzystne dla siebie orzeczenie Sądu I instancji.

Choć sprawy o podział majątku bywają długotrwałe, to jednak warto się z nimi zmierzyć. Stan współwłasności jest niepożądany z wielu względów takich jak np.: kłopoty ze sprzedażą udziału we współwłasności rzeczy, spory odnośnie zarządu rzeczą wspólną między ex-małżonkami, zablokowanie inwestycji związanych z rzeczami wspólnymi. Mówiąc krótko – przeważnie im wcześniej podzielisz majątek wspólny, tym lepiej. Choć oczywiście zawsze trzeba przeanalizować wszystkie okoliczności pod kątem konkretnej sprawy.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych moimi usługami do kancelarii w Krakowie bądź w Chrzanowie. Po kontakcie telefonicznym na pewno uda się ustalić dogodny termin spotkania.

Kraków – siedziba główna mojej kancelarii adwokackiej.

Chrzanów – filia kancelarii adwokackiej.