Jak często można podwyższać alimenty?

Alimenty nie są ustanawiane raz na zawsze. Jeżeli zmienią się okoliczności, można wystąpić do Sądu o zmianę ich wysokości. Alimenty mogą być przez Sąd podniesione, obniżone, a nawet całkowicie zniesione. Dzisiaj na blogu trochę o podwyżce alimentów, bo tych spraw jest jednak w sądach najwięcej.

Przeczytaj cały tekst


Pozew o rozwód bez orzekania o winie

Niestety ostatnio nie mam zbyt wiele czasu na pisanie tekstów na blogu. Pewnie już zauważyłeś, że nowe teksty nie pojawiają się tutaj tak regularnie jak kiedyś. Pomimo znacznego obciążenia pracą, będę chciał jednak kontynuować prowadzenie bloga i umieszczać dalej nowe wpisy. Niech dowodem moich dobrych intencji w tym zakresie będzie dzisiejszy tekst dotyczący pozwu o rozwód bez orzekania o winie.

Przeczytaj cały tekst


Zawieszenie podziału majątku na zgodny wniosek stron

Zdarza się tak, że postępowanie o podział majątku zostaje zawieszone na zgodny wniosek stron. Zawieszenie postępowania może być niekiedy elementem realizacji strategii procesowej jednej ze stron. Kiedy taka sytuacja najczęściej ma miejsce, jakie są jej konsekwencje i o czym należy wówczas pamiętać? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Przeczytaj cały tekst


Co zrobić, gdy minął termin na zaprzeczenie ojcostwa?

Niekiedy zdarza się, że kobieta lub mężczyzna wiedzą, że osoba wpisana w akcie urodzenia dziecka jako ojciec – w rzeczywistości nim nie jest. Do zmiany tego stanu rzeczy służy mechanizm nazywany zaprzeczeniem ojcostwa. W takim postępowaniu sądowym można skutecznie wykazać, że dana osoba nie jest ojcem dziecka, co wywołuje bardzo istotne konsekwencje prawne. Aby jednak do tego doszło, postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa musi być wszczęte w odpowiednim terminie. Jaki to termin i co zrobić, gdy już wiesz, że go przekroczyłeś? O tym w dzisiejszym wpisie.

Przeczytaj cały tekst


Czy rodzice mogą dysponować majątkiem dziecka?

Czy rodzice mogą swobodnie i według własnego uznania dysponować majątkiem dziecka? Czy prawo stwarza w tym zakresie jakieś ograniczenia? Co należy zrobić, aby nie narazić się na zarzut nieważności czynności prawnej dotyczącej majątku małoletniego dziecka? O tym wszystkim przeczytasz dzisiaj na moim blogu.

Przeczytaj cały tekst