Czy małoletnie dziecko może być świadkiem w sprawie o rozwód? Czy dzieci małżonków mogą zeznawać przed Sądem w ich sprawie rozwodowej? Czy dzieci mogą odmówić składania zeznań? Dzisiaj przyjrzę się sytuacji procesowej dzieci jako świadków w postępowaniach o rozwód.
Generalnie dziecko nie może być świadkiem w sprawie o rozwód, jeżeli nie ukończyło 13 lat. Obowiązuje w tym zakresie zakaz ustawowy, którego nie da się obejść. Specyfika postępowania i dobro dziecka przemawia za słusznością takiego zakazu.
Przesłuchanie dzieci w rozwodzie
Zeznań dziecka jako świadka nie należy mylić z wysłuchaniem małoletniego dziecka przez Sąd. Wysłuchanie dotyczy jednak wyłącznie dziecka, którego sytuacja prawna ma być w danym postępowaniu regulowana. Chodzi więc o dziecko małżonków, którzy się rozwodzą. Sąd może wysłuchać takie dziecko w obecności psychologa, aby uzyskać stanowisko dziecka odnośnie kwestii, które będą go dotyczyły. Takie wysłuchanie jest możliwe w sprawie o rozwód, ale inny jest jego charakter niż zeznania dziecka jako świadka. Statystycznie wysłuchanie dziecka odbywa się jednak dość rzadko.
W sprawach o rozwód małoletnie dzieci stron nie mogą być natomiast przesłuchiwane jako świadkowie, jeżeli nie ukończyły 17 lat. Granica wieku jest więc tutaj wyższa niż w przypadku innych dzieci (które nie pochodzą od stron). Jest to zrozumiałe, ponieważ dla dzieci udział w rozwodzie swoich rodziców jest szczególnym doświadczeniem i wymagany jest tutaj odpowiedni stopień dojrzałości.
Czy dziecko może odmówić składania zeznań
Dzieci będą przesłuchiwane przez Sąd tylko wtedy, jeśli taki wniosek złoży jedna ze stron, czyli jeden z małżonków. Sąd ma prawo również takiego wniosku nie uwzględnić, niemniej jednak znacznie częściej takie wnioski są dopuszczane. Teoretycznie Sąd może dopuścić też dowód z urzędu, natomiast w postępowaniach procesowych jak rozwód dopuszczanie dowodów z urzędu następuje tylko wyjątkowo. Przede wszystkim to strony są obowiązane składać wnioski dowodowe, a Sąd je dopuszcza lub oddala.
Jeśli już dziecko stron (rozwodzących się małżonków) zostanie powołane na świadka i Sąd dopuści taki dowód, to wówczas dziecko ma obowiązek stawić się w sądzie. Jednakże, warto pamiętać, że takie dziecko ma prawo do odmowy składania zeznań. A zatem dziecko może już na początku rozprawy – po zapytaniu o tę kwestię przez Sąd – skorzystać z prawa do odmowy składania zeznań. Wówczas dziecko może opuścić salę rozpraw i nie będzie zeznawać w tej sprawie.
***
Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.
tel.: 693 253 807
e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl