Separacja

Małżeństwo wymaga kompromisów i wzajemnego wsparcia. Niestety w wielu przypadkach dwoje ludzi zawierających związek małżeński nie jest później w stanie iść tą samą drogą. Częste kłótnie i nieporozumienia powodują, że małżonkowie zaczynają myśleć o rozstaniu. Według statystyk obecnie rozpada się już co trzecie małżeństwo. Najpopularniejszym sposobem rozstania jest rozwód, jednak wiele osób boi się podjąć tak ważny krok w swoim życiu. Może to być spowodowane różnymi względami, np. religijnymi bądź osobistymi. W takim przypadku odpowiednim rozwiązaniem może być separacja. Podjęcie tego kroku wymaga często pomocy prawniczej, ale daje małżonkom czas do namysłu.

Szeroki zakres usług prawa rodzinnego

Jako adwokat na co dzień spotykam się z wieloma sytuacjami, w których małżonkowie nie potrafią się porozumieć. Ważne jest to, aby w takich chwilach móc skorzystać ze wsparcia psychicznego innych osób. Wsparcie powinno mieć również wymiar prawny, ponieważ do uporządkowania pozostaną także kwestie formalne. Wybierając prawnika, warto mieć na uwadze to, czy zajmuje się on konkretnie prawem rodzinnym. Dzisiaj tak wiele jest różnych gałęzi prawa, że nie da się być specjalistą od wszystkiego.

Ja z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że moja praktyka dotyka przede wszystkim prawa rodzinnego. Prowadzę sprawy o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z dzieckiem itd. Moja kancelaria prawna z Krakowa prowadzi sprawy na terenie tego miasta, jak i okolic. Swoją filię kancelarii adwokackiej posiadam także w Chrzanowie, gdzie również udzielam porad prawnych z zakresu prawa rodzinnego.

Tymczasowa rozłączność małżonków

Separacja jest sądowym orzeczeniem faktycznego rozłączenia małżonków, bez rozwiązania zawartego związku małżeńskiego. Jest to rozwiązanie tymczasowe, które może prowadzić do pogodzenia się stron konfliktu i powrotu do związku lub kolejnego kroku, jakim jest pozew o rozwód i związane z nim postępowanie. W celu uzyskania orzeczenia dot. separacji, należy udowodnić przed sądem istnienie zupełnego rozkładu pożycia między małżonkami. Trzeba pamiętać, że istnieją sytuacje, które uniemożliwiają orzeczenie separacji pomiędzy małżonkami. Może tak być, jeśli:

  • wskutek separacji mogłoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci stron;
  • orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Podobnie jak przy rozwodzie, tak i w przypadku orzeczenia o separacji sąd co do zasady orzeka o:

  • stronie, która winna jest separacji;
  • sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej w przypadku, gdy małżonkowie posiadali wspólne małoletnie dzieci;
  • wysokości świadczeń alimentacyjnych na każde z posiadanych małoletnich dzieci.

Skutki regulacji prawnej

Udzielając porad prawnych, staram się zawsze wyjaśnić wszystkie kwestie i skutki prawne, które wiążą się z orzeczeniem przez sąd rozwodu bądź separacji. Wśród takich skutków separacji warto wymienić:

  • powstanie ustroju rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami;
  • odsunięcie obu stron separacji od dziedziczenia ustawowego;
  • odnotowanie orzeczenia o separacji w akcie małżeństwa;
  • uchylenie domniemania, że małoletnie dziecko urodzone przez małżonkę ze związku będącego w separacji jest dzieckiem małżonka.

Moja kancelaria adwokacka w Krakowie prowadzi sprawy o separację, zabezpieczając należycie interes Klienta. Udzielam pomocy prawnej zarówno na etapie rozpoczęcia procedury sądowej, jak i w trakcie jej trwania. Przygotowuję całą dokumentację, doradzam najbardziej korzystne rozwiązanie, a następnie reprezentuję Klientów przed sądem. Świadczę usługi prawne zarówno w głównej siedzibie w kancelarii w Krakowie, jak i w filii w Chrzanowie.

W zakresie spraw rodzinnych wypowiadam się również niekiedy w charakterze eksperta w mediach – zarówno w telewizji, jak i w prasie. Program w TVP2 z moim udziałem można zobaczyć tutaj. Natomiast moją wypowiedź dla prasy można przeczytać m.in. tutaj.