Jak podzielić ruchomości przy podziale majątku?

Co zrobić z ruchomościami, które stanowią majątek wspólny? Jak je podzielić? Czy warto w tym zakresie zdawać się na orzeczenie Sądu w sprawie o podział majątku? W tym wpisie postaram się podpowiedzieć, jak zdroworozsądkowo podejść do tematu podziału rzeczy ruchomych w sprawie o podział majątku wspólnego.

W sprawie o podział majątku wspólnego najczęściej główną uwagę skupiają na sobie nieruchomości. To w ich kierunku podejmowanych jest najwięcej czynności i to one budzą największe zainteresowanie. Nie zmienia to faktu, że w sprawie o podział majątku dzielone są także wspólne rzeczy ruchome tj. np. samochody, meble, wyposażenie mieszkania, sprzęt elektroniczny, sprzęt AGD, narzędzia, itd.

Jak Sąd dzieli ruchomości

 

W przypadku rzeczy przestawiających większą wartość jak np. samochody, spór również może mieć istotny charakter i może wymagać bardziej specjalistycznych czynności jak np. wykonanie opinii biegłego sądowego na okoliczność wartości tych przedmiotów. Sąd analogicznie jak w przypadku nieruchomości – może przyznać je jednemu z małżonków za spłatą na rzecz drugiego lub zarządzić ich sprzedaż (jeśli nikt nie będzie ich chciał).

Co zrobić jednak w przypadku starych, używanych przedmiotów, nieprzedstawiających większej wartości? Jeżeli już zostały wymienione jako składniki majątku wspólnego i Sąd będzie się nimi zajmował, to najlepiej byłoby się nimi po prostu fizycznie podzielić: jeden z małżonków bierze określoną pulę ruchomości, a drugi inną. Podział w naturze jest najprostszym i najtańszym sposobem podziału ruchomości.

Podział majątku ruchomości

Nie chcę generalizować, bo używane ruchomości mogą mieć różną wartość. Ale najczęściej – gdy mówimy o starych, używanych rzeczach, kupionych co najmniej kilka lat temu – odradzam eskalowanie sporu w tym kierunku. Spór zakończy się najpewniej dopuszczeniem dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy, który będzie wyceniał każdą rzecz z osobna. Biegły oczywiście pobierze za swoją pracę wynagrodzenie. Na koniec może się okazać, że strony zapłacą biegłemu więcej niż warte są ich często zużyte już przedmioty.

Dlatego reasumując – mam świadomość, że ruchomości pojawiają się w większości spraw o podział majątku wspólnego, ale zalecam zachowanie w tym zakresie zdrowego rozsądku i niegenerowanie czynności procesowych, które mogą wiązać się ze znacznymi kosztami. Warto w tym zakresie szukać kompromisu, aby poprowadzić proces w sposób ekonomiczny i uniknąć zbędnych wydatków.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne. 

tel.: 693 253 807                                                                      

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807