Rozwód a małoletnie dzieci

Czy Sąd w postępowaniu rozwodowym tylko rozwiązuje małżeństwo czy orzeka także o dzieciach małżonków? Co dokładnie reguluje Sąd w wyroku w postępowaniu o rozwód? Jakie punkty wyroku dotyczą bezpośrednio dzieci i ich sytuacji? Dzisiaj postaram się przybliżyć tę tematykę.

W sprawie rozwodowej głównym punktem wyroku jest oczywiście samo rozwiązanie małżeństwa stron. Niemniej jednak, Sąd w takiej sprawie zobowiązany jest także z urzędu orzec o sytuacji małoletnich dzieci stron. Przy czym podkreślić należy, że dzieci małoletnie to takie, które nie ukończyły 18 roku życia. Sąd nie będzie natomiast odnosił się w wyroku do dzieci pełnoletnich (które ukończyły 18 rok życia).

O czym orzeka Sąd w rozwodzie

 

W wyroku rozwodowym Sąd ureguluje sposób wykonywania władzy rodzicielskiej, odniesie się do kwestii kontaktów z dziećmi rodzica, który nie będzie na co dzień zamieszkiwał z dziećmi, a także ustali wysokość alimentów na dzieci. Wszystkie te trzy kwestie powinny znaleźć się w wyroku rozwodowym – każda w osobnym punkcie. Oczywiście w razie sporu Sąd będzie prowadził postępowanie dowodowe również w tych kierunkach.

Władza rodzicielska związana jest z ustaleniem miejsca zamieszkania dziecka oraz kwestią podejmowania decyzji dot. dziecka. Sąd może ustalić miejsce zamieszkania dziecka przy jednym z rodziców, względnie zdarza się czasem regulacja dot. opieki naprzemiennej (o niej szczegółowo w innych wpisach). Sąd może ograniczyć władzę rodzicielską jednego z rodziców, a może pozostawić ją w dalszym ciągu obojgu rodzicom. W tym zakresie Sąd będzie oceniał czy jest możliwa dalsza współpraca rodzicielska, a także w razie sporu może ewentualnie podjąć się oceny kwalifikacji rodzicielskich każdego z rodziców.

Sprawa o rozwód a sytuacja dzieci

 

Rodzic, który nie będzie na co dzień zamieszkiwał z dziećmi, ma prawo do kontaktów z nimi. Sąd w wyroku rozwodowym może uregulować takie kontakty, jeśli taki wniosek zgłosi jedna ze stron. Sąd tworzy wówczas sztywny harmonogram takich kontaktów – ustala terminy kiedy się odbywają np. w co drugi weekend od piątku od godziny 15 do niedzieli do godziny 19. Oprócz tego można zaproponować także kontakty w dni w ciągu tygodnia, jak również możliwe jest też uregulowanie kwestii świąt, wakacji czy ferii zimowych. Jeśli oboje rodzice będą woleli, aby kontakty nie były regulowane sądownie, to wówczas Sąd odstąpi od sztywnej regulacji i pozostawi w tym zakresie swobodę stronom.

W wyroku rozwodowym Sąd reguluje również alimenty na małoletnie dzieci, które są płatne przez tego rodzica, który nie mieszka na co dzień z dziećmi. Wysokość alimentów zależy od uzasadnionych potrzeb dzieci oraz możliwości zarobkowych rodzica, który ma je płacić. Alimenty te obowiązują od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne. 

tel.: 693 253 807                                                                      

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

 

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807