Dlaczego warto mieć adwokata w sprawie o rozwód?

Zastanawiasz się czy w sprawie o rozwód będzie Ci potrzebny adwokat? Czy może lepiej spróbować „załatwić” całą sprawę samodzielnie? Decyzja należy zawsze do Ciebie. W tym wpisie pokażę Ci jednak, jakie są pozytywne strony skorzystania z pomocy adwokata przy procesie rozwodowym.

I. Szybkość postępowania o rozwód

Z doświadczenia wiem, że małżonkowie zakładający sprawę o rozwód, chcieliby, aby zakończyła się ona jak najszybciej. W życiu przyszedł czas na nowy etap i najlepiej byłoby zamknąć raz na zawsze „stare” sprawy. Rozwiązanie małżeństwa niewątpliwie jest punktem wyjścia, który musi nastąpić.

Adwokat nie „załatwi” wcześniejszej rozprawy w Sądzie, bo nie taka jest jego rola. Ale adwokat może złożyć pozew o rozwód, który nie będzie dotknięty żądnymi brakami formalnymi i dzięki temu Sąd nie będzie wzywał strony do uzupełnienia braków. W praktyce takie wezwania niestety bardzo często zdarzają się, gdy ktoś pisze sobie pozew samodzielnie (przykładowo: nie umieszcza informacji czy strony podjęły próbę pozasądowego rozwiązania sporu, która to informacja jest koniecznym wymogiem formalnym pozwu).

Wezwanie do uzupełnienia braków prowadzi do wymiany dalszej korespondencji między Sądem a stroną, a to już na początku może przedłużyć sprawę o dobrych kilka tygodni. Poza tym, gdy pozew napisany jest precyzyjnie, to Sąd z pewnością chętniej wyznaczy rozprawę na bliższy termin. Jeśli zaś pozew nie jest do końca jasny, to i Sąd nie będzie zapewne spieszył się z rozpoznaniem takiej sprawy, bo będzie wymagała znacznie większej uwagi.

II. Obecność strony na rozprawie o rozwód

Jeśli ustanowisz pełnomocnika w sprawie rozwodowej, to w Sądzie będziesz musiała/musiał pojawić się prawdopodobnie tylko jeden raz – w celu osobistego przesłuchania Ciebie jako strony. W pozostałym zakresie może wyręczyć Cie pełnomocnik, który zamiast Ciebie może stawiać się na rozprawach, przesłuchiwać świadków, składać wnioski itd.

Oczywiście udział strony w sprawie rozwodowej może okazać się przydatny. W końcu to same strony najlepiej wiedzą, jak wyglądało ich pożycie małżeńskie. Niemniej jednak, zdaję sobie sprawę, że spotykanie się w Sądzie z byłym partnerem może być dla kogoś nieprzyjemną i stresującą sytuacją. Pamiętaj, że jeśli tylko chcesz, to możesz w przeważającym zakresie tego uniknąć, powierzając sprawę pełnomocnikowi.

III. Profesjonalizm

Sprawa o rozwód może mieć daleko idące konsekwencje. Dość powiedzieć, że niekiedy w grę wchodzi obciążenie obowiązkiem alimentacyjnym na całe życie. Tego procesu w żadnym razie nie powinno się lekceważyć. Warto, aby nad twoim interesem czuwała osoba zajmująca się na co dzień tego typu sprawami. A już szczególnie wtedy, kiedy masz podejrzenia, że druga strona skorzysta z pomocy profesjonalnego pełnomocnika (adwokata lub radcy prawnego). Bo warto zapewnić sobie co najmniej równowagę sił.

Adwokat wie, jakie instrumenty procesowe można wykorzystać, aby jak najlepiej zabezpieczyć Twoje potrzeby. Ma to istotne znaczenie, ponieważ procesy sądowe stają się coraz bardziej sformalizowane i niekiedy mówiąc wprost: można przegrać sprawę, mając rację. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji warto zlecić sprawę profesjonalnemu pełnomocnikowi, który dopilnuje, aby wszystkie wnioski zostały złożone we właściwej formie i we właściwym do tego czasie.

Jako przykład podam tutaj zasadę prekluzji dowodowej, która stanowi że wszystkie dowody powinny zostać złożone przez strony już w pierwszym piśmie procesowym. Wiele osób o tym nie wie i tym samym od początku procesu naraża się na przegraną w sprawie.

Z kolei w przypadku alimentów adwokat może pomóc wykazać rzeczywistą sytuację finansową i majątkową strony, a także zadbać o to, aby np. alimenty były płacone już w trakcie procesu.

IV. Ciężar psychiczny

Postępowanie o rozwód niesie ze sobą często spory ładunek emocji. Na sali sądowej obecny będzie tylko Sąd oraz przeciwnik (być może ze swoim adwokatem). Pomimo stresu, trzeba będzie zachować „chłodną” głowę i obronić swoje twierdzenia. Sąd musi być bezstronny, więc nie będzie Ci pomagał. Przeciwnik na pewno będzie Ci utrudniał. Myślę, że warto mieć w tej sytuacji obok siebie kogoś, kto udzieli Ci potrzebnego wsparcia. Nie tylko prawnego, ale też psychicznego i zwiększy poczucie bezpieczeństwa.

Dodatkowo, ważna jest również współpraca z adwokatem w trakcie spotkań w kancelarii przed rozprawami. To ważne, aby powiedzieć adwokatowi wszystko, co może mieć znaczenie w sprawie, a także pozbyć się tego, co leży na sercu. Adwokat powinien zawsze wykazywać się empatią i zrozumieniem. Jego rolą nie jest to, aby Ciebie oceniać, lecz Tobie pomóc. Uważam, że w codziennej pracy adwokata, szczególnie w sprawach rodzinnych, ważne jest także wsparcie psychiczne dla strony.

V. Sprawiedliwa ocena wyroku i szans na odwołanie

Adwokat pomoże Ci przesłuchać świadków, przygotuję do nich pytania i będzie wiedział jak je zadać, aby zwiększyć szansę na osiągniecie pozytywnego rezultatu. Znowu powtórzę, że nerwy i stres nie są w tym przypadku dobrymi doradcami. A trzeba będzie zapewne przygotować się także na przesłuchanie prowadzone przez profesjonalnego pełnomocnika drugiej strony. Warto pomyśleć nad tym chwilę, aby nie dać się zaskoczyć.

Wreszcie, gdy zapadnie wyrok, adwokat będzie mógł realnie ocenić czy orzeczenie Sądu jest słuszne i czy warto się od niego odwoływać. Musisz wiedzieć, że w przypadku wniesienia bezskutecznej apelacji poniesiesz koszty procesu w II instancji. Dlatego potrzebna jest tutaj obiektywna i sprawiedliwa ocena sytuacji osoby, która prowadzi tego typu sprawy na co dzień.

Wspomnę jeszcze, że ewentualna apelacja również musi być przygotowana w staranny i profesjonalny sposób, aby mogła przynieść pożądany efekt. Jeśli apelacja nie będzie spełniała wszystkich wymogów formalnych bądź przywołasz niewłaściwe zarzuty, to przegrasz sprawę. Sporządzenie tego pisma procesowego wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania.

***

To moje argumenty, które przemawiają za udziałem adwokata w sprawach rozwodowych. Ale jak wspomniałem na wstępie – decyzja zawsze należy do stron. To Ty decydujesz czy na swojej sprawie o rozwód wystąpisz samodzielnie czy też będzie Cie reprezentował adwokat.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel.: 693 253 807                                                                     

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807