Jak udowodnić zdradę przed Sądem?

Od pewnego czasu coś zmieniło. Dostrzegasz, że twój małżonek zaczyna zachowywać się inaczej niż dotychczas. Późno wraca z pracy, zmienił sposób ubioru, często wysyła sms-y, a może coś jeszcze? Pojawiły się też niespotykane dotąd wyjazdy służbowe oraz dłuższe rozmowy przez telefon. Zaczynasz podejrzewać, że coś jest nie tak. Długo wypierasz tę myśl, ale w końcu dojrzewasz do tego wniosku – twój małżonek ma partnera.

Pisałem już na blogu co może być uznane za zdradę małżeńską, a także jakie są konsekwencje zdrady w postępowaniu o rozwód. Dzisiaj pora odpowiedzieć na pytanie – w jaki sposób udowodnić zdradę przed Sądem?

Zacznę od tego, że wykazanie zdrady małżeńskiej wcale nie jest takie łatwe. Oczywiście zdarzają się przypadki, że Sąd całkowicie da wiarę jednej ze stron w jej twierdzeniach, ale muszą istnieć dowody, które przynajmniej pośrednio potwierdzą, że rzeczywiście doszło do zdrady małżeńskiej. Przedstawienie wyłącznie własnych twierdzeń to raczej zbyt mało, aby Sąd uznał twoją wersję wydarzeń za prawdziwą. Chyba, że druga strona sama przyzna te okoliczności, ale to raczej rzadko spotykana sytuacja.

Dowody na zdradę małżeńską

Najlepiej byłoby oczywiście, żeby małżonek został przyłapany na „gorącym uczynku”. Zdjęcia czy filmy z udziałem małżonka i jego partnera / partnerki z pewnością ułatwiłyby wykazanie zdrady przed Sądem. Spotkałem się raz z sytuacją, że sam zdradzający małżonek radośnie fotografował się ze swoją nową partnerką, a następnie nieopatrzenie nie zabezpieczył tych zdjęć i trafiły one w posiadanie jego współmałżonka. Klasyczny samobój, ale niestety rzadko spotykany w rzeczywistości.

Najczęściej takie zdjęcia raczej będziesz musiał wykonać sam. Jeśli nie chcesz jednak bawić się w śledczego, to takie zadanie możesz zlecić … prywatnemu detektywowi. Kiedyś myślałem, że to przesada, ale dzisiaj – także po wysłuchaniu zdania sędziów – uważam, że takie działanie jest jak najbardziej dopuszczalne. Ważne jest to, żeby zatrudnić profesjonalnego detektywa z koncesją prawną. Taka osoba przygotowuje profesjonalny raport końcowy ze swojej pracy, który może być dopuszczony jako dowód w sprawie rozwodowej.

Mało tego, sędziowie godzą się nawet na to, aby przesłuchiwać takich detektywów w charakterze świadków w sprawach rozwodowych. Pamiętaj jednak, że musisz zatrudnić profesjonalistę, który rzetelnie wykona swoją pracę i będzie kierował się przy tym zasadami etyki swojego zawodu (tak, detektywi również mają swój kodeks etyki). W przeciwnym razie Sąd może pominąć taki dowód. Kiedyś napiszę może osobny wpis na temat „dowodu z detektywa”, bo to ciekawe i coraz częściej spotykane w praktyce zagadnienie.

Jeśli masz podejrzenia co do tożsamości kochanki/kochanka swojego współmałżonka, to warto śledzić również portale społecznościowe, bo niewykluczone, że tam również znajdziesz jakieś ślady dotyczące interesującej Ciebie znajomości.

Zdarza się, że w ręce małżonków wpada korespondencja sms-owa czy e-mailowa współmałżonka. Rozmowy z kochanką/ kochankiem również mogą być nieraz bezcennym dowodem, które doskonale uzupełnią twoje zeznania na okoliczność naruszenia obowiązku wierności przez drugiego małżonka. Przydatne mogą okazać się też bilingi rozmów telefonicznych, kiedy jeden z numerów powtarza się w nich nadzwyczaj często.

Niekiedy wyjazd „służbowy” małżonka wiąże się z rezerwacją biletów lotniczych czy miejsc w hotelu. Bywa i tak, że w takiej sytuacji małżonek ma nie jeden a dwa bilety, co może budzić szczególne zainteresowanie. Zwłaszcza jeśli na bilecie umieszczone są dane dwojga osób przeciwnych płci. Jeśli masz wątpliwości co do wierności swojego małżonka, to warto zwracać uwagę na różnego rodzaju dokumenty, które przechodzą przez jego ręce.

Zdrada małżeńska a dowody w Sądzie

Jak zawsze swoją rolę odegrać mogą też świadkowie. Przy czym nie muszą to być wcale świadkowie, którzy od razu widzieli małżonka w dwuznacznej sytuacji z inną osobą. Oczywiście tacy świadkowie byliby najskuteczniejsi, ale zapewne nie ma też takich wielu. Częściej spotyka się świadków, którzy budują pewien kontekst sytuacyjny – potwierdzają, że małżonek zmienił sposób ubioru, zaczął wyjeżdżać służbowo lub późno wracać z pracy, co w powiązaniu z innymi wiarygodnymi dowodami może przekonać Sąd, że rzeczywiście doszło do zdrady małżeńskiej.

Na koniec zaznaczę jeszcze, że dowody powinny być pozyskane w sposób legalny, aby nie narazić się na zarzut naruszenia dóbr osobistych ze strony współmałżonka. Musisz wiedzieć, że podejmując działania naruszające prywatność małżonka, decydujesz się jednocześnie na pewne ryzyko.

Jeśli uda Ci się skutecznie wykazać zdradę w postępowaniu o rozwód, to masz szansę obronić się też w ewentualnym procesie o naruszenie dóbr osobistych, ponieważ swoim działaniem w sposób uzasadniony chroniłeś swój prywatny interes. Jeśli natomiast podejmiesz działania naruszające prywatność małżonka, a zdrady nie uda się skutecznie wykazać w sprawie o rozwód, to musisz liczyć się z odpowiedzialnością za swoje czyny. W procesie cywilnym o naruszenie dóbr osobistych obrona nie będzie już wówczas łatwa.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel: 693 253 807

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807