Detektyw w sprawie o rozwód

Pamiętam, że gdy pierwszy raz klient mówił w kancelarii coś na temat wynajęcia prywatnego detektywa do sprawy rozwodowej, to delikatnie przetarłem oczy ze zdumienia. Mając świadomość, że relacje między małżonkami są bardzo złe, wydawało mi się jednak pewną przesadą zlecenie czynności detektywowi. Dzisiaj patrzę już na tę kwestię zupełnie inaczej. Dowód „z detektywa” staje się coraz bardziej popularny w sprawach rozwodowych. Czy warto z takiego dowodu skorzystać?

Profesjonalny detektyw w sprawie rozwodowej

Zacznę od tego, że formalnie środkiem dowodowym jest najczęściej raport końcowy sporządzony przez takiego detektywa. Zawiera on zazwyczaj dokumentację dokonanych przez niego czynności, w tym materiał zdjęciowy. Niekiedy sędziowie dodatkowo decydują się jeszcze na przesłuchanie takiego detektywa w charakterze świadka. Ostatnio na spotkaniu dla adwokatów zajmujących się w sprawami rozwodowymi, sędzia rodzinny przyznał, że nie ma żadnych przeszkód, aby w postępowaniu sądowym dopuszczać takie dowody.

Ważne jednak, aby był to profesjonalny detektyw posiadający aktualną koncesję na wykonywanie czynności detektywistycznych. Warto pamiętać że detektywi mają swój kodeks etyki zawodowej i działają w granicach prawa, co ma istotne znaczenie dla Sądu. Natomiast zlecenie czynności osobie tylko podającej się za detektywa nie budzi już takiego zaufania i może poskutkować pominięciem takiego dowodu przez Sąd.

Czy warto skorzystać z usług detektywa przy rozwodzie?

Oczywiście zawsze należy zastanowić się nad bilansem możliwych korzyści i strat wynajęcia detektywa.

Po stronie korzyści z pewnością należy zapisać możliwość zdobycia dodatkowych dowodów w sprawie. Jest to szczególnie istotne, kiedy masz uzasadnione podejrzenie, że małżonek postępuje niewłaściwie (najczęściej dotyczy to zdrady małżeńskiej). Być może bez pracy detektywa w ogóle nie udałoby Ci się udowodnić pewnych twierdzeń, a jak wiadomo dowody mają kluczowe znaczenie dla treści wyroku.

Praktyczna uwaga jest jednak taka, aby detektyw wykonywał swoją pracę, gdy między stronami nie doszło jeszcze do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Jeśli okaże się bowiem, że wynajmiesz detektywa, a strony np. od dwóch lat nie prowadzą już wspólnego pożycia, to praca detektywa nie ma żadnego sensu. Jego materiał będzie wtedy dokumentował okres, który nie jest już istotny z punktu widzenia orzeczenia rozwodowego. Sąd bada zawsze przyczyny rozkładu pożycia i skupia się na okresie trwania wspólnego pożycia małżonków.

Jakie mogą być minusy wynajęcia detektywa? Po pierwsze, oczywiście wyższe są koszty postępowania rozwodowego, bo prywatny detektyw za swoją pracę pobierze wynagrodzenie. A po drugie, praca detektywa nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Może się nawet okazać, że detektyw sporządzi taki raport, którego w ogóle nie złożysz w Sądzie, bo nie będzie miał żadnej wartości dla toczącego się postępowania. Nie musi to wynikać wcale z błędów detektywa, ale np. z tego, że nie było faktycznie żadnej możliwości udokumentowania istotnych dla Ciebie okoliczności. Wynajęcie detektywa wcale nie przesądza więc o powodzeniu w sprawie.

Każdy powinien podjąć decyzję indywidualnie, czy warto skorzystać z usług detektywa. W mojej ocenie taka pomoc może być przydatna, ale tylko wtedy, jeśli rzeczywiście masz uzasadnione przypuszczenie, że małżonek coś konkretnego przed Tobą ukrywa. Detektyw może wtedy pomóc to udowodnić i taka jest jego główna rola. Jeżeli natomiast chcesz wynająć detektywa po to, żeby „znalazł cokolwiek” na Twojego małżonka na sprawę rozwodową, to z pewnością nie jest to najlepszy pomysł.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel: 693 253 807

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807