Ile kosztuje adwokat w sprawie o rozwód?

W poprzednim artykule opisałem koszty sądowe z jakimi strona musi się liczyć w postępowaniu o rozwód. Drugą grupą kosztów pojawiających się w sprawach rozwodowych są koszty zastępstwa procesowego. Oczywiście udział adwokata bądź radcy prawnego nie jest przy rozwodzie obowiązkowy, niemniej jednak z uwagi na specyfikę tych spraw strony często korzystają z pomocy profesjonalnych pełnomocników.

Na jaki koszt z tego tytułu należy się przygotować?

Umowa z kancelarią

Koszty pełnomocnika z wyboru są ustalane w indywidualnej umowie z kancelarią. Obecnie na rynku prawniczym te koszty są bardzo zróżnicowane, więc niestety nie podam tutaj konkretnych kwot pieniężnych. Wiele zależy na pewno od charakteru konkretnej sprawy – czy będzie to rozwód z orzekaniem o winie czy bez; jak długo sprawa może się potoczyć; ile dowodów zostanie przeprowadzonych na rozprawie, czy sprawa ma charakter skomplikowany itd.

Stawka z rozporządzenia

Aby jednak dać pewien obraz sytuacji, podam jakie kwoty minimalnych stawek adwokackich przewidział Minister Sprawiedliwości w rozporządzeniu w sprawie opłat za czynności adwokackie z dnia 22.10.2015r. Wynagrodzenie minimalne dla adwokata w sprawie o rozwód bez orzekania o winie wynosi obecnie 720 złotych, zaś w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie – 1080 złotych.

Zastrzegam jednak, iż są to stawki minimalne przewidziane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które niekoniecznie odzwierciedlają aktualne stawki rynkowe za prowadzenie rozwodu przez profesjonalnego pełnomocnika. Wiążąca będzie oczywiście zawsze umowa, którą Klient zawrze z konkretną kancelarią.

W razie wygranego procesu, stronie wygrywającej przysługuje od przeciwnika także zwrot kosztów zastępstwa procesowego, czyli kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, jednak z reguły jest to zwrot ograniczony do wysokości stawki przyjętej w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości.

Przejrzyste zasady współpracy

Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy z kancelarią? Na pewno warto ustalić na początku stawkę od konkretnych czynności (np. przygotowania pozwu / odpowiedzi na pozew; od udziału w rozprawie; od dodatkowych konsultacji w sprawie; od opracowania dalszych pism procesowych itd.), względnie stawkę ryczałtową za dokładnie wymienione w umowie czynności. Jest to sprawiedliwy układ zarówno dla adwokata, jak i dla Klienta, który dobrze wie za co płaci.

Ja osobiście staram się zawsze dopasowywać wynagrodzenie do mojego nakładu pracy w danej sprawie. Dlatego zawsze po wstępnej rozmowie informuję Klienta, jaki byłby całkowity koszt prowadzenia przeze mnie konkretnej sprawy. Nie zaskakuję też Klienta dodatkowymi nieokreślonymi wcześniej opłatami już w trakcie sprawy. Wychodzę z założenia, że zasady współpracy między stronami od początku powinny być czytelne i przejrzyste.

O tym, czy i dlaczego warto mieć adwokata w sprawie o rozwód, przeczytasz tutaj.

PS. Być może jesteś rozczarowany, że informacje w tym wpisie są mało konkretne (wiem, że wiele osób szuka w internecie informacji o dokładnych kwotach pieniężnych), ale zapewniam Cie jeszcze raz, że rynek prawniczy jest obecnie bardzo zróżnicowany i jeśli naprawdę chcesz poznać wycenę swojej sprawy, to musisz po prostu udać się do kancelarii i porozmawiać z adwokatem bądź radcą prawnym. Żaden profesjonalnie działający pełnomocnik nie wyceni swojej usługi przed poznaniem szczegółów konkretnej sprawy.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel: 693 253 807

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807