Zmiana nazwiska po rozwodzie

Czy po rozwodzie można powrócić do nazwiska sprzed zawarcia małżeństwa? Co trzeba w tym celu zrobić?

Dzisiaj odpowiem na pytania dotyczące kwestii nazwisk rozwodzących się małżonków.

Jak zmienić nazwisko po rozwodzie?

Zmiana nazwiska może dotyczyć oczywiście zarówno kobiet, jak mężczyzn. Przepisy prawne nie różnicują tutaj sytuacji osób w zależności od płci, choć z uwagi na pewną tradycję, w rzeczywistości to kobiety zdecydowanie częściej zmieniają swoje nazwiska przy zawarciu związku małżeńskiego. Zmiana może polegać albo na dodaniu do swojego nazwiska panieńskiego nazwiska męża bądź też przyjęcia wyłącznie jego nazwiska.

Niestety życie tak się przeważnie układa, że po rozwodzie małżonkowie chcą całkowicie o sobie zapomnieć. Pomóc w tym ma pozbycie się wszystkich rzeczy przypominających byłego małżonka. Nie da się ukryć, że jedną z takich „rzeczy” może być samo nazwisko, które właściwie każdego dnia daje znać o ex-partnerze.  Co więc należy zrobić, aby zmienić swoje nazwisko po rozwodzie?

Zacznę od tego, że Sąd nie orzeka o zmianie nazwiska. Aby zatem dokonać zmiany należy udać się do urzędu stanu cywilnego (bądź konsulatu) i złożyć tam oświadczenie przed kierownikiem USC (bądź konsulem) o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego.

Ile czasu na zmianę nazwiska po rozwodzie?

Bardzo istotne jest to, aby dokonać tej czynności w terminie trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego. Jeśli bowiem ten termin zostanie przekroczony, to wówczas zmiana będzie możliwa już tylko w trybie decyzji administracyjnej o zmianie nazwiska. Z pewnością skomplikowałoby to cały proces, ponieważ procedura administracyjna w tym zakresie jest bardziej wymagająca i długotrwała.

Nazwiska nie można zmienić dopóki wyrok rozwodowy nie jest prawomocny. A zatem jeśli strony (lub jedna ze stron) złożą apelację od wyroku Sądu I instancji, to ze zmianą nazwiska trzeba będzie wstrzymać się do orzeczenia Sądu II instancji. Nie da się też powrócić do poprzedniego nazwiska w trakcie postępowania rozwodowego i nie ma w tym zakresie żadnych wyjątków.

PS. Odrębny artykuł poświęciłem natomiast kwestii zmiany nazwiska dziecka po rozwodzie, który również można przeczytać na moim blogu.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel: 693 253 807

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807