Przemoc kobiet wobec mężczyzn

Brałem ostatnio udział w ciekawym szkoleniu dotyczącym przemocy w rodzinie. Szczególnie interesująca wydała mi się część dotycząca stosowania przemocy przez kobiety względem mężczyzn. Podzielę się z Tobą tutaj moimi przemyśleniami, zwłaszcza, że niekiedy ta kwestia może wiązać się z postępowaniem o rozwód lub innymi sprawami sądowymi związanymi z życiem rodzinnym.

O tym, że mężczyźni stosują przemoc względem kobiet mówi się bardzo dużo. W sprawach dotyczących tej tematyki, w przytłaczającej części przypadków to kobiety występują w roli pokrzywdzonych. Można by powiedzieć, że nie są to szczególnie zaskakujące fakty, bo większość osób zapewne słyszała o takiej tendencji…

Czy to oznacza jednak, że mężczyźni rzeczywiście znacznie częściej stosują przemoc od kobiet? I czy w takim razie mężczyźni mają większe skłonności do przejawiania agresji i stosowania przemocy?

Co ciekawe, według badań statystycznych zaprezentowanych na wspomnianym szkoleniu, aż 67 procent mężczyzn zadeklarowało, że doświadczyło przemocy ze strony kobiety. Jednak tylko 15 procent mężczyzn przyznało się do tego i zgłosiło ten fakt na policję. Niewątpliwe może być to związane z pojawiającym się poczuciem wstydu i upokorzenia. W końcu to mężczyźni są uznawani za „silniejszą” płeć… Dlatego też mężczyznom tak trudno przychodzi pogodzenie się z koniecznością ujawnienia takiej sytuacji osobom trzecim.

Brak zgłoszenia takich faktów prowadzi natomiast do zafałszowania statystyk dotyczących stosowania przemocy w rodzinie. Tymczasem, kobiety i mężczyźni mają jednakową skłonność do przejawiania objawów agresji i stosowania przemocy. Patrząc na badania, można by stwierdzić, że gdyby mężczyźni zgłaszali fakt stosowania przemocy przez kobiety, to ilość pokrzywdzonych mężczyzn w stosunku do kobiet byłaby na zbliżonym poziomie.

Przemoc w rodzinie

Zafałszowany obraz powstaje też niekiedy w ludzkiej świadomości. Jeśli mężczyzna uderzy kobietę, to nikt nie ma wątpliwości, że zastosował on względem kobiety przemoc fizyczną. Tymczasem, 21 % badanych uważa, że jeśli żona uderzy męża to nie jest to jeszcze przemoc. Aż 23 % badanych uważa, że żona nie może zgwałcić męża. Przewaga fizyczna po stronie mężczyzn (choć to także nie jest regułą) powoduje, że analogiczne zachowania kobiet znajdują usprawiedliwienie w odbiorze społecznym.

Podkreślam jednak, że nie piszę tego artykułu po to, aby atakować kobiety, bronić mężczyzn czy w ogóle stawać po którejś ze stron. Przemoc zawsze jest nagannym zjawiskiem, niezależnie z której strony pochodzi. Płeć nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia. Przemoc kobiet to także przemoc i realne zjawisko, z którym trzeba się po prostu zmierzyć, podobnie jak z przemocą stosowaną przez mężczyzn.

Na koniec, pisząc jako praktykujący adwokat, wyrażam nadzieję, że organy ścigania (policja, prokuratura) i sądy będą zawsze potrafiły wyjść poza schematyczne ramy w ustalaniu sprawcy przemocy i osoby pokrzywdzonej. Każda sytuacja jest bowiem inna i wymaga indywidualnego podejścia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się – w jaki sposób można udowodnić przemoc w rodzinie w Sądzie, zachęcam Cię do zapoznania się z podlinkowanym powyżej wpisem na moim blogu.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel.: 693 253 807                                                                      

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807