Jak bronić się przed alimentami na rodzica?

Z ostatniego wpisu dowiedziałeś, że jest możliwa sytuacja, w której Sąd zasądzi alimenty od pełnoletniego dziecka na rzecz jego rodzica. Żeby tak było musi spełnić się kilka przesłanek, ale pozew rodzica o alimenty od pełnoletniego dziecka jest jak najbardziej dopuszczalny.

Jak więc dziecko może bronić się przed takim powództwem?

Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba będzie wykazać, że opisane w poprzednim artykule przesłanki zasądzenia alimentów na rzecz rodzica nie zostały w rzeczywistości spełnione. To najbardziej naturalna linia obrony. A zatem należałoby udowodnić, że tak naprawdę rodzic, wbrew swoim twierdzeniom, nie znajduje się wcale w stanie niedostatku.

Ponadto, trzeba by również odnieść się do sytuacji materialnej pełnoletniego dziecka i wykazać, iż nie jest ono w stanie utrzymywać zarówno siebie (być może także swojej rodziny), jak i swojego rodzica. Wreszcie – jeśli to możliwe – należałoby wskazać bliższą osobę zobowiązaną do alimentacji rodzica, czyli jego małżonka lub ex-małżonka. Obowiązek alimentacyjny dziecka powstanie bowiem dopiero wówczas, gdy ta osoba nie będzie w stanie zapewnić zaspokojenia podstawowych potrzeb swojemu małżonkowi (czyli rodzicowi domagającemu się alimentów od dzieci).

Wszystkie wyżej wymienione sposoby wynikają tak naprawdę już z poprzedniego mojego artykułu na blogu. Główną inspiracją dla tego wpisu był natomiast jeszcze jeden sposób obrony, dotychczas niewymieniony.

Alimenty sprzeczne z zasadami współżycia społecznego

Może się bowiem okazać, że rodzic wykaże spełnienie wszystkich opisanych przesłanek, a i tak przegra proces o alimenty z pełnoletnim dzieckiem. Kiedy tak będzie? Gdy Sąd uzna, że żądanie alimentów przez rodzica od dziecka jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Na marginesie zaznaczę, że w sytuacji, gdy małoletnie dziecko domaga się alimentów od rodzica – Sąd nigdy nie może uznać takiego żądania za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

A zatem kiedy żądanie rodzica dotyczące alimentów od dziecka może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego? Z linii orzeczniczej Sądów wynika, że taka sytuacja jest możliwa, kiedy rodzic wcześniej zaniedbywał swoje obowiązki rodzicielskie względem dziecka np. sam unikał płacenia alimentów; nie utrzymywał kontaktów z rodziną od dłuższego czasu; nie interesował się losem dzieci; traktował swoje dzieci w sposób nieodpowiedni; stosował przemoc; zaniedbywał swoją sytuację zawodową i nie łożył na utrzymanie rodziny itd. Te okoliczności mogą być przedmiotem postępowania dowodowego w procesie alimentacyjnym.

Jak  widać sam fakt, że rodzic znajduje się w krytycznym położeniu materialnym, a jego dzieciom wiedzie się w życiu bardzo dobrze, nie przesądza jeszcze o zasadności alimentów na rzecz rodzica. Może się bowiem zdarzyć, że dotychczasowa historia losów rodziny zablokuje takiemu rodzicowi drogę do alimentów od dzieci…

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel: 693 253 807

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807