Kraków - sprawy o alimenty
Rozumiem, że sprawy o alimenty nie należą do najprzyjemniejszych. Życie potoczyło się tak, że trzeba przepychać się o kwoty pieniężne najczęściej ze swoim byłym partnerem. Nie jest to na pewno komfortowa sytuacja. Obserwuję takie procesy już bardzo długo i wiem ile nerwów kosztuje takie postępowanie każdą ze stron. Czasem zastanawiasz się pewnie czy to wszystko ma sens? Miewasz chwilę zwątpienia? Zaglądnij na mojego bloga „Adwokat Rodzinny” a być może znajdziesz tam informacje, które okażą się przydatne w Twojej sprawie. Napisałem już na blogu ok. 250 artykułów na temat prawa rodzinnego (w tym sporo na temat alimentów), więc może będzie i jakaś porada dla Ciebie.
W zakresie spraw rodzinnych wypowiadam się również niekiedy w charakterze eksperta w mediach – zarówno w telewizji, jak i w prasie. Właściwe materiały znajdziesz na podstronie „O mnie”.
Osobiście zajmuję się sprawami o alimenty w Krakowie, Chrzanowie i okolicach. Mam doświadczenie w tego typu postępowaniach i znam wiele mechanizmów procesowych, które potrafią zabezpieczyć interes mojego Klienta w sprawie o alimenty. Swoją wiedzę zdobywałem przede wszystkim na salach rozpraw, ale także zagłębiając się w literaturę prawniczą i orzecznictwo sądów rodzinnych. Dzięki temu poznałem wiele sposobów skutecznej argumentacji w sprawach alimentacyjnych.
Każdą sprawę należy rozpocząć od dobrze przygotowanego pozwu alimentacyjnego. Pamiętaj, że dowody, jakie pokażesz Sądowi zawsze będą miały kluczowe znaczenie dla treści wyroku. Nie zaniedbaj więc swojego pierwszego pisma w sprawie, które będzie miało istotny wpływ na całe postępowanie. Jeśli spróbujesz napisać pozew o alimenty samodzielnie, to postaraj się przynajmniej skonsultować jego treść z prawnikiem. Zły początek procesu to często także zły koniec, dlatego warto od razu pomyśleć o skuteczności swoich działań.
Wysokość alimentów
Od czego zależy wysokość alimentów? Pamiętaj, że wpływ na to będą miały zawsze dwa główne czynniki: uzasadnione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Sąd będzie musiał zawsze wyważyć te dwie kwestie. Nie ograniczaj się więc do myślenia o tylko jednej z tych przesłanek. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego Sąd wyda wyrok w sprawie. Z takim wyrokiem zawsze możesz się nie zgodzić i wnieść apelację do Sądu II instancji. Jeśli dobrze uargumentujesz swoje stanowisko, to masz szansę zmienić niekorzystny dla Ciebie wyrok Sądu I instancji.
Pamiętaj, że alimenty raczej nie są orzekane raz na zawsze. Sąd ma prawo zmienić swoje orzeczenie alimentacyjne, jeśli zmienią się istotne okoliczności sprawy (np. potrzeby uprawnionego związane z jego stanem zdrowia albo możliwości zarobkowe jednej ze stron). W tym celu można złożyć do Sądu pozew o podwyższenie, obniżenie lub nawet uchylenie alimentów. Wówczas toczy się nowa sprawa sądowa w tym zakresie.
Zapraszam wszystkich zainteresowanych moimi usługami do kancelarii w Krakowie bądź w Chrzanowie. Po kontakcie telefonicznym na pewno uda się ustalić dogodny termin spotkania.
Kraków – siedziba główna mojej kancelarii adwokackiej.
Chrzanów – filia kancelarii adwokackiej.
Wybrane artykuły na moim blogu dotyczące tematyki alimentów: