Czy są możliwe alimenty już w trakcie trwania procesu?

Czy na alimenty muszę czekać aż do zakończenia procesu? Czy jest możliwość wcześniejszego uzyskania alimentów zanim Sąd wyda wyrok w tej sprawie? Dzisiaj kilka słów o wniosku o zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego.

Sprawy alimentacyjne mają szczególny charakter – najczęściej dotyczą środków potrzebnych do utrzymania małoletnich dzieci. Trudno wyobrazić sobie, aby w tego rodzaju sprawach strona powodowa (wszczynająca sprawę) musiała czekać na zasądzenie takich środków przez kilka lub czasem nawet kilkanaście miesięcy trwania procesu, skoro potrzeby życiowe muszą być pokrywane na bieżąco.

Co to jest wniosek o zabezpieczenie alimentów?

 

Aby uzyskać alimenty już na czas trwania procesu o alimenty – od jego wniesienia do prawomocnego zakończenia, należy złożyć w pozwie o alimenty wniosek o zabezpieczenie. Taki wniosek można też złożyć na późniejszym etapie sprawy. Jeśli wniosek jest prawidłowo przygotowany, to Sąd wyda wówczas postanowienie – często zapadające na posiedzeniu niejawnym (bez udziału stron), w którym udzieli zabezpieczenia i zasądzi od strony pozwanej alimenty na rzecz dziecka.

Wniosek o zabezpieczenie można składać zarówno w sprawie, gdy alimenty są zasądzane po raz pierwszy, jak i w sprawie o podwyższenie alimentów. Przy czym, skuteczność takich wniosków o zabezpieczenie jest bardzo wysoka w sprawach, gdy alimenty są dopiero ustalane po raz pierwszy. W sprawach o podwyższenie alimentów różnie z tym bywa – wiele zależy tutaj od indywidualnej sytuacji – jak dawno były ustalane obowiązujące alimenty, jaka jest ich kwota, jakie okoliczności się zmieniły itd.

Kiedy otrzymam alimenty?

Alimenty ustalone w drodze postanowienia o zabezpieczeniu są natychmiast wykonalne, nawet gdyby zostały zaskarżone przez drugą stronę zażaleniem. W razie braku dobrowolnej wpłaty przez stronę pozwaną, alimenty można skierować do egzekucji przez komornika sądowego. Potrzebny do tego będzie oczywiście dokument postanowienia sądowego wraz z klauzulą wykonalności. Strona uprawniona do alimentów jest zwolniona od kosztów sądowych, więc nie ponosi w związku z tym żadnych opłat.

Decyzja dot. zabezpieczenia w sprawach alimentacyjnych zapada zwykle dość szybko. Oczywiście zależy to od konkretnego sądu – w mniejszych sądach będzie szybciej, w większych nieco wolniej. Niemniej jednak, myślę, że decyzji Sądu co do zabezpieczenia alimentów można spodziewać się do ok. 1 miesiąca od złożenia wniosku. Czasem jest to okres tylko kilku dni, a czasem miesiąc bywa przekroczony i warto wtedy spróbować zainterweniować w sądzie np. złożyć prośbę o szybsze rozpoznanie wniosku na posiedzeniu niejawnym.

W sprawach alimentacyjnych wniosek o zabezpieczenie jest niemal podstawowym elementem pozwu. Pozew o alimenty należy przygotować w sposób skrupulatny i zaopatrzyć go w konieczne dowody. Im lepiej to zrobisz, tym masz większą szansę na korzystniejsze rozstrzygnięcie w sprawie o alimenty.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne. 

tel.: 693 253 807                                                                      

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

 

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807