Przesłuchanie stron w procesie o rozwód

Powierzając adwokatowi sprawę klient często ma nadzieję, że nie będzie musiał już mieć z nią żadnej styczności na etapie sądowym. Niestety w przypadku rozwodu nie jest to prawdą. Dlaczego?

Ponieważ w sprawach rozwodowych Sąd ma obowiązek przeprowadzenia obligatoryjnego dowodu z przesłuchania stron. I o tym będzie dzisiejszy wpis.

Rozwiązanie małżeństwa to tematyka zbyt osobista i prywatna, aby dało się pominąć dowód z przesłuchania stron. Pełnomocnik nie może zastąpić swojego klienta w opowiedzeniu Sądowi jak naprawdę wyglądało małżeństwo i dlaczego doszło do rozkładu pożycia. Jeśli zlecasz więc pełnomocnikowi poprowadzenie sprawy o rozwód, to musisz mieć świadomość, że nie ominie Cię co najmniej jedna wizyta w Sądzie.

Przesłuchanie informacyjne stron

Dowód z przesłuchania stron powinien być przeprowadzony jako ostatni w całym postępowaniu. Najpierw Sąd dopuści zapewne dowody z dokumentów, świadków czy ewentualnie opinii biegłych. Pewną regułą stałą się natomiast przesłuchanie informacyjne stron, które odbywa się na początku procesu. Nie jest to jeszcze docelowe przesłuchanie stron, ale raczej krótsze pozyskanie wstępnych informacji na temat sprawy od samych stron.

Gdy Sąd dopuszcza dowód z przesłuchania stron, to wówczas zobowiązuje strony do osobistego stawiennictwa na rozprawie. Jaka grozi sankcja za niepojawienie się w Sądzie? Jeżeli nieobecność strony wynika z nieusprawiedliwionych powodów, to Sąd może wymierzyć stronie karę grzywny. Wysokość takiej grzywny wynosi zwykle około kilkaset złotych.

Teoretycznie w pozostałej części postępowania rozwodowego strona nie musi uczestniczyć osobiście. Przy przeprowadzaniu innych dowodów może ją zastąpić pełnomocnik. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze to strona ma największą wiedzę o małżeństwie. Dlatego ja osobiście uważam, że w sprawach rozwodowych osobisty udział stron w rozprawie jest korzystny dla samych stron.

Osobista obecność w sprawie o rozwód

Obecność strony może niekiedy pomóc w bieżącym reagowaniu na przebieg postępowania np. poprzez zadanie dodatkowego pytania świadkowi (o fakt, o którym pełnomocnik nie był wcześniej poinformowany) albo poprzez podsunięcie nowego wniosku dowodowego (świadek na nową okoliczność ujawnioną w trakcie rozprawy). Specyfika spraw rozwodowych i ich prywatny charakter sprawia, że osobista obecność strony może pomóc w osiągnięciu dla niej korzystnego rozstrzygnięcia.

Choć oczywiście nie jest to też regułą. Niekiedy stres przy sprawach rozwodowych jest tak duży, że strona wolałaby w ogóle nie widzieć się ze swoim małżonkiem. Należy to również uszanować i pełnomocnik może działać wtedy samodzielnie (oczywiście za wyjątkiem przesłuchania strony). Ważne jednak, aby w takiej sytuacji bardzo dobrze przygotować się do rozprawy na spotkaniu w kancelarii, by pełnomocnik nie został w Sądzie zaskoczony zupełnie nowymi okolicznościami.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel: 693 253 807

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807