Pozew o rozwód bez orzekania o winie

Niestety ostatnio nie mam zbyt wiele czasu na pisanie tekstów na blogu. Pewnie już zauważyłeś, że nowe teksty nie pojawiają się tutaj tak regularnie jak kiedyś. Pomimo znacznego obciążenia pracą, będę chciał jednak kontynuować prowadzenie bloga i umieszczać dalej nowe wpisy. Niech dowodem moich dobrych intencji w tym zakresie będzie dzisiejszy tekst dotyczący pozwu o rozwód bez orzekania o winie.

Ostatnio doszedłem do wniosku, że napisanie dobrego pozwu o rozwód bez orzekania o winie wcale nie jest łatwym zadaniem. Przynajmniej tak mi się wydaję, patrząc na praktykę sądową. Niestety w pozwach, które trafiają do sądów, często zdarzają się błędy, które powodują, że sprawa jeszcze nie zdążyła dobrze się rozkręcić, a już zaczyna hamować.

Jak napisać dobrze pozew o rozwód bez orzekania o winie?

To co napisze teraz być może będzie oczywiste, ale mimo wszystko uważam, że dalej warto to powtarzać: zły pozew wyklucza szybki rozwód. Jeżeli w Twoim pozwie o rozwód zabraknie jakiejś informacji, która jest wymagana przez prawo, to Sąd wezwie Cie do uzupełnienia braków formalnych pozwu tj. podania tej informacji. Jeśli nie zrobisz tego w wyznaczonym terminie, to Sąd zwróci Ci pozew i na tym zakończy się twoja sprawa – oczywiście bez żadnego efektu.

 Jeśli natomiast uzupełnisz brak w terminie, to dalej masz szansę na uzyskanie rozwodu. Tyle tylko, że już na sam początek jesteś kilka tygodni do tyłu. W sądzie każda czynność jest celebrowana i zanim Sąd ponownie zajmie się twoją sprawą po uzupełnieniu braku – znowu minie trochę czasu. Dopóki nie uzupełnisz braku formalnego, nie możesz też oczywiście liczyć na wyznaczenie terminu rozprawy przez Sąd.

Przejdźmy teraz do nieco bardziej pozytywnego scenariusza. Zakładam, że ktoś solidnie przygotował się do napisania pozwu rozwodowego i skutecznie zrobił to sam. Skutecznie w sensie takim, że ten pozew pozbawiony jest braków formalnych. Czy to oznacza, że taki pozew jest już na pewno „dobrze” napisany? Moim zdaniem jeszcze nie.

Przygotowanie pozwu o rozwód bez orzekania o winie

Zastanów się jaki jest cel pisania pozwu o rozwód bez orzekania o winie? Co chcesz w ten sposób osiągnąć? Jeśli do końca nie wiesz, to ja Ci podpowiem. Moim zdaniem chcesz rozwieść się jak najszybciej, bez prania rodzinnych brudów i zaogniania konfliktu przed Sądem. Chcesz rozpocząć nowe życie i jak najszybciej zamknąć za sobą pewien etap. Co więc interesuje Cie najbardziej? Szybkość procesu.

Szybki rozwód jest możliwy. Mam na myśli rozwód zakończony ok. 3 miesiące od złożenia pozwu (choć tutaj mogą niekiedy pojawić się nieco dalsze terminy, jeśli Sąd jest w danym momencie nadmiernie obciążony sprawami). Po pierwsze, twój pozew nie może być jednak dotknięty brakami formalnymi. A po drugie, co czasem nawet ważniejsze – pozew musi być napisany tak, żeby twój małżonek po przeczytaniu go również wyraził zgodę na rozwód bez orzekania o winie.

Jak pewnie już wiesz, rozwód bez orzekania o winie jest możliwy tylko i wyłącznie, gdy zgodnie wnoszą o niego oboje małżonkowie. Jeśli jeden z małżonków upiera się przy tym, żeby Sąd rozwodowy orzekał o winie za rozkład pożycia – Sąd musi to zrobić. Nie ma przy tym znaczenia czy domaga się tego małżonek  bardziej winny czy mniej. Ten małżonek po prostu korzysta ze swojego uprawnienia do niewyrażania zgody na rozwód bez orzekania o winie.

Rozwód z orzekaniem o winie potrwa pewnie dwa lub trzy lata. Sąd będzie musiał przesłuchiwać świadków, a także przeprowadzić na rozprawie inne dowody zawnioskowane przez strony. Możliwa będzie też apelacja od strony niezadowolonej z wyroku, która spowoduje, że sprawa trafi przed Sąd II instancji. W takiej sytuacji wyrok Sądu I instancji nie uprawomocni się jeszcze przez kilka dobrych miesięcy.

Rozwód bez orzekania o winie

Chcesz tego wszystkiego uniknąć i rozstać się po pierwszej rozprawie sądowej i krótkim przesłuchaniu stron?  Jeśli tak – pozew rozwodowy musi być napisany bez emocji. Nie opisuj szczegółowo całej historii pożycia małżonków. Nie wypominaj małżonkowi nadmiernie, co zrobił nie tak jak trzeba. Nie pisz jak złym mężem/żoną był twój małżonek.

Oczywiście pozew rozwodowy musi odnosić się do przebiegu małżeństwa, ale można to zrobić w dużo bardziej dyplomatyczny sposób. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, lepiej powierz to zadanie specjaliście. W praktyce niestety zdarzają się takie pozwy o rozwód bez orzekania o winie, że małżonek, który je przeczyta – w odpowiedzi na pozew wnosi już o rozwód z orzekaniem o winie. Wszystko dlatego, że uzasadnienie pozwu o rozwód bez orzekania o winie było w rzeczywistości zaproszeniem do walki a nie polubownego zakończenia sporu. Pomimo, iż powód (powódka) naprawdę chciał rozwieść się bez orzekania o winie…

Prawidłowo napisany pozew o rozwód to więc nie tylko taki, który nie zawiera błędów formalnych. Ważne jest to, aby ten pozew umożliwił Ci osiągnięcie rzeczywistego celu, który chcesz osiągnąć. W przypadku rozwodów bez orzekania o winie tym celem najczęściej jest krótkie i sprawne zakończenie małżeństwa. Pamiętaj więc, że jeśli chcesz osiągnąć ten efekt – drugi małżonek po przeczytaniu twojego pozwu wraz z uzasadnieniem, musi również napisać, że wnosi o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel.: 693 253 807                                                                     

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807