Jak odzyskać prawo jazdy utracone za alimenty?

Pisałem już kiedyś o tym, że konsekwencją niepłacenia alimentów może być pozbawienie dłużnika alimentacyjnego prawa jazdy. Znalazłeś się właśnie w takiej sytuacji i chciałbyś odzyskać prawo jazdy? W tym wpisie odpowiem Ci, co musisz zrobić.

Prawo jazdy za niepłacenie alimentów nie jest odbierane raz na zawsze. Jeśli więc zmienisz swoją postawę i zaczniesz wywiązywać się obowiązku alimentacyjnego stwierdzonego wyrokiem Sądu, to masz szansę odzyskać ten ważny dokument.

Co zrobić aby odzyskać prawo jazdy za alimenty?

Aby móc zacząć płacić alimenty, zapewne niezbędne będzie podjęcie pracy. Jeśli już udało Ci się osiągnąć ten cel, to będzie Ci potrzebne zaświadczenie od pracodawcy o twoim zatrudnieniu. Na takim zaświadczeniu powinny znaleźć się informacje na temat rodzaju umowy, czasu jej trwania oraz wysokości wynagrodzenia.

Jeśli natomiast w dalszym ciągu pozostajesz bez pracy, powinieneś w pierwszej kolejności zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Następnie, trzeba pojawić się we właściwym dla danej gminy ośrodku pomocy społecznej i złożyć tam oświadczenie majątkowe (dot. stanu swojego majątku) oraz poddać się wywiadowi alimentacyjnemu, który ma na celu ustalenie sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika alimentacyjnego.

Oczywiście najważniejszym obowiązkiem, jaki musisz wypełnić jest jednak konieczność udowodnienia, że w ostatnich 6 miesiącach (przed złożeniem wniosku o zwrot prawa jazdy) wywiązywałeś się w każdym miesiącu z zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50 % kwoty bieżąco ustalonych alimentów. Potrzebne będą Ci więc dowody zapłaty alimentów albo zaświadczenie od komornika sądowego.

A zatem pamiętaj, że nie będzie wystarczające jednorazowe pokrycie 50 % kwoty alimentów za ostatnich 6 miesięcy. Konieczna jest tutaj systematyczność w płaceniu alimentów przez kolejnych 6 miesięcy. Przy czym w żadnym z tych miesięcy zapłacona kwota nie może być niższa niż 50% należnej miesięcznej sumy. Trzeba więc pilnować się, aby nie opuścić żadnego miesiąca.

Jeśli spełniłeś powyższe wymogi, to masz szansę odzyskać prawo jazdy. Inną drogą do osiągnięcia tego celu jest po prostu jednorazowa spłata całości zadłużenia. Wówczas nastąpi utrata statusu dłużnika alimentacyjnego i inne wymogi formalne nie będą musiały być spełnione. To chyba najprostsza droga do odzyskania prawa jazdy, choć zdaję sobie sprawę, że przy większym zadłużeniu nie jest taka łatwa do zrealizowania.

Uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy następuje na wniosek organu właściwego dłużnika skierowanego do starosty. Zwykle takie wnioski do starosty kierowane są przez ośrodki pomocy społecznej danej gminy i właśnie tam powinieneś złożyć pismo inicjujące całą procedurę. Jeśli starosta uzna, że spełniłeś w/w warunki do odzyskania prawa jazdy, to uchyli decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy i nakaże zwrot tego dokumentu do twoich rąk. W razie napotkania problemów, poproś o pomoc specjalistę w tym zakresie.

A jeśli nie chcesz ponownie utracić prawa jazdy, to najlepiej po prostu płać regularnie alimenty.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel.: 693 253 807                                                                      

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807