Jak obalić domniemanie ojcostwa męża?

Inspiracją dla tego wpisu była prawdziwa sytuacja, z którą się kiedyś zetknąłem. Kobieta była w ciąży i pozostawała w dalszym ciągu w małżeństwie, ale wiedziała, że to nie jej mąż jest ojcem dziecka. Nie chciała, aby to jej obecny mąż był wpisany w akcie stanu cywilnego jako ojciec dziecka, ponieważ planowała już rozstanie.

Co można było zrobić w takiej sytuacji?

Pozew o rozwód

Pierwszym krokiem powinno być złożenie pozwu o rozwód. Tym bardziej, że z relacji matki dziecka wynikało, że decyzję w kwestii rozstania z mężem już podjęła. Dlaczego rozwód mógłby tutaj pomóc? Ponieważ była szansa na wygranie walki z czasem i przeciągnięcie domniemania ojcostwa na swoją korzyść. Jeśli bowiem matka dziecka zawarłaby nowy związek małżeński jeszcze przed urodzeniem dziecka, to wówczas przyjmuje się domniemanie, że ojcem dziecka będzie drugi mąż matki.

Do tego potrzebna była jednak dobra wola ze strony obecnego małżonka. A przynajmniej odrobina dobrej woli, aby zgodził się na rozwód bez orzekania o winie. Wtedy istniałaby realna szansa na zakończenie procesu o rozwód w przeciągu maksymalnie kilku miesięcy od złożenia pozwu. Po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, matka dziecka mogłaby już zawrzeć nowe małżeństwo, a wówczas za ojca dziecka – zgodnie z domniemaniem – uznawany byłby już nowy mąż.

Jeśli jednak pierwszy mąż nie zgodziłby się na rozwód bez orzekania o winie, to wówczas szanse na skuteczność tego sposobu załatwienia sprawy drastycznie by zmalały. Postępowanie dowodowe w przedmiocie winy mogłoby toczyć się nawet kilka lat, a na pewno znacznie dłużej niż okres pozostawania w ciąży przez kobietę. Do narodzin dziecka doszłoby zapewne w trakcie trwania procesu, a zatem domniemanym ojcem byłby aktualny mąż – pozwany w procesie o rozwód.

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa

W takiej sytuacji matce dziecka pozostałaby jedynie drugi możliwy sposób, czyli wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa jej aktualnego męża w terminie 6 miesięcy od narodzin dziecka. Pisałem już osobny artykuł na temat tego rodzaju spraw, dlatego powtórzę tutaj jedynie, że celem takiego postępowania jest ustalenie przez Sąd, czy mąż matki jest biologicznym ojcem narodzonego dziecka. W tym celu zazwyczaj przeprowadza się dowód z badania DNA, który ma kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Dopiero w razie skutecznego zaprzeczenia ojcostwa obecnego jeszcze męża, matka dziecka mogłaby podjąć dalsze kroki, celem uregulowania kwestii ojcostwa. Wówczas nowy mąż (choć formalnie nie musiałby być mężem) mógłby uznać swoje ojcostwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Do stwierdzenia ojcostwa mogłoby również dojść w drodze postępowania o ustalenie ojcostwa.

Choć cała sprawa mogłaby nieco się przedłużyć, to na pewno nie była sytuacja bez wyjścia.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel: 693 253 807

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807