Ile kosztuje adwokat w sprawie o podział majątku?

W ostatnim wpisie omawiałem koszty sądowe, z jakimi musi się liczyć osoba zakładająca sprawę o podział majątku małżonków. Dzisiaj, zgodnie z zapowiedzią, kilka zdań na temat kosztów profesjonalnego zastępstwa procesowego, na które składa się wynagrodzenie adwokata bądź radcy prawnego w takiej sprawie.

Udział adwokata w sprawie o podział majątku nie jest obowiązkowy. Strona może osobiście brać udział w takim postępowaniu i nie musi korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Z doświadczenia dodam jednak, że sprawy o podział majątku nie należą do najłatwiejszych.

Adwokat do sprawy o podział majątku – czy warto?

Wysoki stopień skomplikowania pod względem prawnym przemawia za tym, aby ustanowić profesjonalnego pełnomocnika i nie narażać swojego interesu na negatywne skutki z powodu nieznajomości przepisów. Dodatkowo, ustanawiając pełnomocnika, strona nie musi osobiście brać udziału w postępowaniu, co nieraz bywa kłopotliwe z uwagi na stały wyjazd zagraniczny bądź  nadszarpniętą relację osobistą ze swoim byłym małżonkiem.

Wynagrodzenie adwokata w sprawie o podział majątku zależy od treści umowy Klienta z kancelarią. Wiele zależy tutaj od stopnia skomplikowania sprawy i przewidywanego nakładu pracy. Niekiedy kancelarie stosują przeliczenie godzinowe (stawka za godzinę pracy) bądź uzależniają wysokość wynagrodzenia od ilości rozpraw w sprawie bądź innych podejmowanych czynności. Możliwe jest również wynagrodzenie ryczałtowe ze stałą stawką za określone czynności bez względu na czas ich trwania. Wszystko powinno zostać w sposób przejrzysty opisane w umowie.

Ja osobiście staram się zawsze dopasowywać wynagrodzenie do mojego nakładu pracy w danej sprawie. Dlatego zawsze po wstępnej rozmowie informuję Klienta, jaki byłby całkowity koszt prowadzenia przeze mnie konkretnej sprawy. Nie zaskakuję też Klienta dodatkowymi nieokreślonymi wcześniej opłatami już w trakcie sprawy. Wychodzę z założenia, że zasady współpracy między stronami od początku powinny być czytelne i przejrzyste.

Stawka adwokacka w sprawie o podział majątku

Aby nie pozostawić tytułowego pytania bez żadnej konkretnej odpowiedzi, podam tutaj stawki adwokackie, jakie wynikają z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie. Od razu uprzedzam, że niekoniecznie muszą to być stawki, które odpowiadają realiom rynkowym. Niemniej jednak, dobrze wiedzieć, że zgodnie z tym rozporządzeniem, w sprawach o podział majątku stawkę wynagrodzenia adwokata wylicza się w stosunku do wartości udziału strony, którą adwokat reprezentuje.

Jak zatem obecnie wyglądają stawki minimalne w sprawach cywilnych (w tym o podział majątku)?

Stawki minimalne wynoszą przy wartości przedmiotu sprawy:

1) do 500 zł – 90 zł;

2) powyżej 500 zł do 1500 zł – 270 zł;

3) powyżej 1500 zł do 5000 zł – 900 zł;

4) powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1800 zł;

5) powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 3600 zł;

6) powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 5400 zł;

7) powyżej 200 000 zł do 2 000 000 zł – 10 800 zł;

8) powyżej 2 000 000 zł do 5 000 000 zł – 15 000 zł;

9) powyżej 5 000 000 zł – 25 000 zł.

Przykładowo, zakładając, że cały majątek wspólny małżonków warty jest ok. 300 000 złotych, to wówczas udział jednego małżonka wynosi ok. 150 000 złotych. Honorarium adwokackie na podstawie stawki z rozporządzenia wyniosłoby więc wówczas 5 400 złotych.

Dodam jeszcze, że jeśli małżonkowie złożą zgodny wniosek o podział majątku, to wówczas wynagrodzenie adwokackie przy takiej sprawie będzie wynosiło 50 % normalnej stawki.

Podkreślam jednak, że zaprezentowane wyliczenie ma jedynie charakter przykładowy. Przeważnie do ostatecznej wyceny przez kancelarie dochodzi po zapoznaniu się okolicznościami indywidualnej sprawy, co pozwala oszacować również nakład pracy konieczny przy prowadzeniu danego postępowania. Dlatego, aby dowiedzieć się ile naprawdę może kosztować konkretna sprawa o podział majątku, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z wybranym adwokatem.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel: 693 253 807

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807