Zaniedbanie obowiązków rodzica a pozbawienie władzy rodzicielskiej

Czy zaniedbywanie obowiązków rodzica może być przyczyną pozbawienia władzy rodzicielskiej? Kiedy Sąd rodzinny uzna, że zaniedbania są wystarczające do orzeczenia pozbawienia władzy rodzicielskiej, a kiedy może stwierdzić, że pomimo pewnych zaniechań ze strony rodzica brak jest podstaw do takiego orzeczenia?

Na wstępie przypomnę, że pozbawienie władzy rodzicielskiej to najsurowszy środek, jaki Sąd rodzinny może orzec względem rodzica zaniedbującego swoje obowiązki rodzicielskie. Dlatego właśnie Sąd, aby podjąć taką decyzję, musi mieć mocne przesłanki i dowody potwierdzające zasadność wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Podstawy pozbawienia władzy rodzicielskiej

Jakie mogą być podstawy pozbawienia władzy rodzicielskiej jednego z rodziców?

W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wymienione są trzy takie podstawy i są to: trwała przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej, nadużywanie władzy rodzicielskiej bądź rażące zaniedbania w wykonywaniu obowiązków rodzicielskich. I właśnie na tej ostatniej przesłance skoncentruję się w tym wpisie. Coraz częściej trafiają bowiem do Sądów wnioski o pozbawienie władzy rodzicielskiej z powodu braku zainteresowania losami i życiem dziecka ze strony jednego z rodziców.

Czy sam fakt, że ojciec (bądź matka) nie interesuje się dzieckiem i nie łoży na jego utrzymanie może być przyczyną pozbawienia władzy rodzicielskiej? Odpowiedź brzmi TAK, ale tylko jeśli te zaniedbania mają charakter „rażący”. Chodzi więc raczej o skrajne przypadki i uchybienia poważnej wagi, zagrażające prawidłowemu rozwojowi dziecka.

Władza rodzicielska a alimenty i kontakty

Przykładowo za zasadny będzie można uznać zatem wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej, jeśli rodzic w ogóle nie widuje dziecka, nie zabiega o kontakty z nim, a także uchyla się od obowiązku alimentacyjnego. Przeciwnie natomiast – wniosek należałoby oddalić, jeśli okaże się, że rodzic na bieżąco płaci alimenty i próbował kontaktować się z dzieckiem, ale było to bezskuteczne np. w związku z postawą drugiego rodzica.

Wszystko będzie zależało jednak od indywidualnych okoliczności danej sprawy i dowodów przedłożonych Sądowi w takim postępowaniu. Jakie natomiast będą konsekwencje prawne pozbawienia jednego z rodziców władzy rodzicielskiej? O tym dowiesz się z kolejnego wpisu na moim blogu.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel: 693 253 807

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807