Powrót z zagranicy a obniżenie alimentów

Czy można obniżyć alimenty ustalone wyrokiem sądu? Kiedy jest to możliwe? Jak sądy podchodzą do tego typu spraw? Dzisiaj wpis o postępowaniach dotyczących obniżenia wysokości alimentów, szczególnie w kontekście powrotu osoby zobowiązanej z zagranicy, bo takich spraw zaczyna być coraz więcej.

Generalnie nie ma co ukrywać, że sprawy o obniżenie obowiązku alimentacyjnego nie należą do najłatwiejszych. Osoba wnosząca taką sprawę często może nadziać się na kontrę ze strony przeciwnika bądź sądu, że potrzeby dziecka wraz z wiekiem rosną, a zatem alimenty też raczej powinny iść w górę niż w dół. Stąd znacznie więcej jest spraw o podwyższenie alimentów niż ich obniżenie.

Ale czy to oznacza, że szansa na obniżenie alimentów jest zawsze bardzo mała? Niekoniecznie. Jeżeli w sytuacji osoby zobowiązanej do płacenia alimentów doszło do istotnych zmian, to można domagać się zmiany wysokości alimentów. Przy czym jeżeli doszło do pogorszenia się sytuacji materialnej, to należy zawsze wykazać, że ta zmiana ma charakter niezawiniony przez stronę. Chodzi też o to, by osoby zobowiązane do płacenia alimentów same celowo nie obniżały swoich dochodów, aby uzyskać orzeczenie o obniżeniu alimentów.

Przyczyną obniżenia alimentów może być więc zmiana pracy na gorzej płatną, lecz tutaj sąd na pewno będzie wnikliwie badał, czy dana osoba maksymalnie wykorzystuje swoje możliwości zarobkowe i rzeczywiście nie mogła znaleźć pracy z wyższym wynagrodzeniem. Wysokość alimentów ustala się na podstawie potencjalnych możliwości zarobkowych danej osoby, a niekoniecznie jej bieżących dochodów.

Kiedy można obniżyć alimenty na dziecko?

Niemniej jednak, jest pewna grupa spraw z tej kategorii, w których szanse na obniżenie alimentów na pewno są znacznie większe. Chodzi mi o sprawy, kiedy osoba zobowiązana do płacenia alimentów powraca z pracy zagranicą do Polski. Niewątpliwie przeskok dochodów jest tutaj znaczący i sąd musi mieć to na uwadze (chociażby zmiana waluty wynagrodzenia z euro na złotówki). Trudno bowiem, aby sąd nakazał obywatelowi polskiemu dalszy stały pobyt zagranicą, jeśli on sam tego nie chce. Przy powrocie do kraju, trzeba więc uwzględnić nowe realia płacowe, w jakich znalazła się osoba zobowiązana do płacenia alimentów. Inna jest sytuacja gdy ktoś zarabia 2 tys. euro, a inna gdy zarabia 2 tys. złotych.

Osoby, które pracowały zagranicą często płacą alimenty powyżej kwoty 1000 złotych miesięcznie, czasem bliżej 2 000 złotych i nawet więcej. W takiej sytuacji istnieje realna szansa obniżenia alimentów, bo mówiąc kolokwialnie – „jest z czego obniżać”. Na pewno trudniej jest natomiast obniżyć alimentów z kwot poniżej 1000 złotych, bo tutaj sądy są jednak bardziej restrykcyjne. Ale wszystko zależy oczywiście od indywidualnego przypadku.

Choć więc sprawy o obniżenie alimentów nie należą do najłatwiejszych, to jednak w przypadku powrotu z zagranicy na pewno ocena szans musi być inna. I tutaj rzeczywiście może dojść do realnych zmian i przerabiałem już tego typu przypadki. Warto pamiętać też o wniosku o zabezpieczenie przy takim powództwie, bo wtedy istnieje szansa, że już w trakcie trwania postępowania sąd zgodzi się na to, aby były płacone niższe alimenty. Wszystko zależy jednak od odpowiedniej argumentacji, przedstawionych dowodów i profesjonalnego przygotowania takiego pozwu.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel.: 693 253 807                                                                     

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807