Małżonkowie mieli jedną wspólną nieruchomość – mieszkanie. Po rozwodzie nie są w stanie dojść do porozumienia komu ma ono przypaść. Spór w tym zakresie rozstrzygnie Sąd. Jakie wyda orzeczenie i czym będzie się kierował?
W przypadku jednej nieruchomości, której z uwagi na jej rozmiar nie da się podzielić fizycznie na dwie odrębne nieruchomości – Sąd musi zdecydować komu przyznać ją na wyłączną własność albo zarządzić jej sprzedaż.
Podział majątku – dla kogo mieszkanie?
Sprawa jest prosta, jeżeli żaden z małżonków nie jest zainteresowany przejęciem mieszkania na wyłączną własność. Wówczas Sąd nie może nikogo zmusić do przyjęcia nieruchomości i spłaty na rzecz drugiego małżonka. Dojdzie więc zapewne do sprzedaży nieruchomości i lepiej, aby strony zrobiły to same na wolnym rynku. Będzie to sprzedaż znacznie bardziej opłacalna i odpowiadająca wartości rynkowej nieruchomości.
Co jednak w przypadku, gdy oboje małżonkowie chcą przejąć nieruchomość i spłacić drugą stronę? Wtedy Sąd musi zdecydować któremu z małżonków przyznać nieruchomość. Wysokość spłaty jest ustalana przez biegłego sądowego, specjalistę ds. szacowania wartości nieruchomości. Sąd w orzeczeniu końcowym w sprawie o podział majątku określi komu będzie przysługiwać własność nieruchomości, a kto otrzyma spłatę.
Podział majątku po rozwodzie – czym kieruje się Sąd
Jakimi kryteriami kieruje się Sąd, dokonując wyboru komu przyznać prawo własności? Na decyzję Sądu wpływ może mieć kilka czynników np.: kto faktycznie zamieszkuje w danej nieruchomości (jeśli jest to tylko jeden z małżonków), czy zachodzi potrzeba zapewnienia mieszkania małoletniemu dziecku i kto jest jego wiodącym opiekunem, kto ma możliwość realnej i szybkiej spłaty drugiej strony, czy któraś ze stron dysponuje inną nieruchomością, w której może zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.
Istotne może być także to, czy małżonek zamierza zamieszkiwać osobiście w danej nieruchomości czy też zamierza wykorzystywać ją np. w celach komercyjnych. Pierwszeństwo zazwyczaj będzie miało zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, w szczególności jeżeli ktoś nie ma w tym zakresie innych możliwości.
Rolą Sądu będzie rozwiązanie sporu, natomiast rolą stron jest jak najlepsze przygotowanie do procesu. Warto w tym zakresie zawsze skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby jak najlepiej przedstawić swoje stanowisko w sądzie.