Czy warto mieć pełnomocnika w sprawie o podział majątku?

Sprawy o podział majątku wspólnego mogą niekiedy trwać latami i nie ma w tym ani trochę przesady. Zdarza się jednak, że do szczęśliwego finału dochodzi znacznie wcześniej. Czy warto korzystać z usług pełnomocnika w tego rodzaju postępowaniach? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Uważam, że sprawy majątkowe należą do tego rodzaju postępowań, w których na pewno pomoc profesjonalnego pełnomocnika może odegrać istotną rolę.

Pełnomocnik, wykorzystując swoją wiedzę merytoryczną i doświadczenie, może pomóc w przygotowaniu stanowiska i strategii procesowej w sprawie majątkowej. Postępowania te dotyczą niekiedy dorobku całego życia, dlatego na pewno warto posiłkować się profesjonalną pomocą. Podnoszone wnioski i twierdzenia w tych sprawach mogą mieć niezwykle istotne znaczenie dla końcowego rozstrzygnięcia, które pociąga oczywiście za sobą poważne skutki finansowe.

Ostatnio miałem konsultację prawną, podczas której okazało się, że mój klient w ogóle nie miał świadomości o przysługujących mu roszczeniach względem strony przeciwnej. Chodziło o nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny. Czasem bywają to kwestie nieco zawiłe i jeżeli ktoś nie jest prawnikiem – zwyczajnie może nie wiedzieć o tym, że ma po swojej stronie określone uprawnienie majątkowe. W czasie konsultacji udało się jednak ustalić, że podział majątku mojego Klienta może przybrać zupełnie inny obrót niż on sam podejrzewał.

W opisywanym przypadku była to miła niespodzianka. Niekiedy jednak rolą adwokata jest też ostrzec stronę o grożącej jej konsekwencjach wskutek sformułowania błędnych wniosków. Czasem trzeba więc też komuś coś zwyczajnie odradzić, aby nie popełnił błędu, którego w przyszłości mógłby  bardzo żałować.

Warto też pamiętać, że podział majątku jest postępowaniem, które ma zakończyć wszelkie rozliczenia pomiędzy stronami. Dlatego też jeżeli określone żądanie nie zostanie zgłoszone przez stronę w toku tego postępowania, to wówczas to żądanie bezpowrotnie przepadnie. Nie będzie można się na nie powoływać już w toku innej, nowej sprawy. Pełnomocnik pomoże więc na pewno zachować czujność w tym zakresie. 

Czy warto mieć adwokata w sprawie o podział majątku wspólnego?

Nie ulega też wątpliwości, że pełnomocnik – w przeciwieństwie do strony – nie kieruje się emocjami, a te bywają niekiedy bardzo złym doradcą. Jestem przekonany, że w niejednym postępowaniu, które prowadziłem, nie doszłoby do zawarcia ugody, gdyby strony negocjowały między sobą zupełnie same – bez pełnomocników. Podział majątku toczy się po rozwodzie i co zrozumiałe – relacje stron często nie są w tym okresie zbyt dobre. Czasem nawet jedno zdanie za dużo potrafi rozpętać piekło. Dlatego właśnie ważna jest obecność pełnomocników, którzy starają się wyciszać emocje i skierować rozmowę wyłącznie w stronę merytorycznych i konkretnych ustaleń. Liczy się to, co zostanie w protokole ugody, reszta przeminie bezpowrotnie.

Postępowania o podział majątku mogą trwać oczywiście latami. Wiążę się to często licznymi dowodami dotyczącymi długiego okresu trwania małżeństwa, jak również z opiniami biegłych (co do wartości nieruchomości/ruchomości), na które czeka się zwykle co najmniej kilka miesięcy. Jeżeli po obu stronach są jednak pełnomocnicy, którzy potrafią sprawnie działać, to wówczas sprawa może toczyć się bardzo krótko i zakończyć się nawet spisaniem ugody w formie aktu notarialnego u notariusza. Dzięki pełnomocnikom oczekiwany koniec może nadejść więc niekiedy znacznie szybciej.

Jeśli natomiast na ugodę nie ma żadnych perspektyw (stanowiska stron są bardzo odległe), to wtedy rolą pełnomocnika jest na pewno doprowadzenie do takiego rozstrzygnięcia sądowego, które będzie jak najbardziej korzystne dla jego mocodawcy. Wtedy właśnie najistotniejsza będzie wiedza merytoryczna konkretnego pełnomocnika i jego umiejętność argumentacji.

Podział majątku nie jest sprawą, którą prowadzi się kilka bądź kilkanaście razy w życiu, więc tym bardziej myślę, że warto mieć w tym postępowaniu profesjonalną pomoc. Jeśli się wahasz czy zdecydować się na taką pomoc w Twojej sytuacji, zawsze możesz zasięgnąć najpierw konsultacji w kancelarii, po której podejmiesz ostateczną decyzję.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel.: 693 253 807                                                                     

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807