Czy program 500+ ma wpływ na alimenty?

Program 500+ jest na tyle medialny, że nie trzeba nikomu go przedstawiać. Nadal zdarzają się jednak pytania klientów czy przyznanie tego świadczenia może wpłynąć na wysokość alimentów?

Dziś kilka słów o 500+.

Wróćmy się zatem kilka miesięcy do tyłu. Po uchwaleniu flagowej ustawy obecnego rządu, do Sądów zaczęły trafiać pozwy osób zobowiązanych do alimentów o ich obniżenie bądź uchylenie. Argument podstawowy: dziecko będzie otrzymywać teraz 500 złotych od państwa, a zatem jego uzasadnione potrzeby z całą pewnością będą zaspokojone. A już na pewno będą zaspokojone w większym zakresie niż do tej pory.

Co by nie mówić – tej argumentacji nie brakuje logiki. Niektóre rodziny mogą przecież liczyć na spory, comiesięczny zastrzyk gotówki od państwa. Mimo wszystko jednak coś tutaj nie gra… Celem ustawodawcy była przecież poprawa sytuacji dzieci, a nie osób zobowiązanych do alimentów. Ustawa nie powstała po to, aby państwo wyręczało zobowiązanych w ich świadczeniach alimentacyjnych. Nikt nie powiedział tego jednak wprost w ustawie i pojawił się problem.

500 + a alimenty – nowelizacja

Z tego powodu konieczna była nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Obecnie w art. 135 § 3 wprost stwierdzono już, że „na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają świadczenia wychowawcze, o których mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci” (czyli tzw. „500+”).

Sąd oceniając więc uzasadnione potrzeby dzieci i możliwości zarobkowe zobowiązanych, powinien pominąć fakt, że dzieci (a właściwie rodzice je wychowujący) otrzymują 500 zł miesięcznie z tytułu programu 500+. Argumenty osób zobowiązanych o tym, że drugi z rodziców „ma jeszcze 500+” – zgodnie z nowelizacją KRiO – mają być uznawane za bezzasadne. Ten program ma podnieść dotychczasowy poziom życia dzieci, a nie jedynie utrzymywać go w bieżącym stanie.

Mówiąc o nowelizacji przepisów dotyczących 500+ warto jeszcze wspomnieć, że obecnie komornik nie może już prowadzić egzekucji z rachunku bankowego z tego świadczenia. Nawet więc jeśli rodzic jest znacząco zadłużony, a co miesiąc otrzymuje świadczenie 500+, to komornik nie ma już prawa odebrać tych pieniędzy.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel: 693 253 807

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807