Ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa
Obecnie coraz więcej par żyje w tzw. „wolnych związkach”, bez ślubu. Z prawnego punktu widzenia takie związki nazywane są konkubinatem. Problemy zaczynają się oczywiście wtedy, gdy partnerzy przestają się dogadywać. Aby skutecznie wyegzekwować swoje prawa, konieczne staje się skierowanie sprawy na drogę sądową. Dotyczy to w szczególności sytuacji związanych z małoletnimi dziećmi stron. Niekiedy konieczne jest nawet formalne ustalenie ojcostwa, gdy brak jest mężczyzny poczuwającego się do ojcostwa. Aby tego rodzaju postępowanie nie było zaskoczeniem, warto wcześniej skontaktować się z prawnikiem i omówić z nim jego przebieg, jak i wszelkie konsekwencje z zakresu prawa rodzinnego.
Wsparcie prawne
Wybierając prawnika, warto mieć na uwadze fakt czy dana osoba zajmuje się konkretnie prawem rodzinnym. System prawny jest dzisiaj niezwykle rozbudowany i bardzo trudno jest być „specjalistą od wszystkiego”. Dlatego praktyka prawnicza pojedynczych kancelarii powinna skupiać się na węższych zagadnieniach.
Ja osobiście świadczę usługi w zakresie prawa rodzinnego. Udzielam pomocy prawnej zarówno w mojej głównej siedzibie w kancelarii adwokackiej w Krakowie, jak i w filii w Chrzanowie. Zawsze staram się działać kompleksowo i jeśli tylko Klient sobie tego życzy – reprezentuję go w procesie sądowym. Wśród przykładowych zagadnień, którymi się zajmuje należy wymienić sprawy o:
- rozwód
- separację
- władzę rodzicielską
- alimenty
- kontakty z dziećmi
- ustalanie oraz zaprzeczanie ojcostwa
- postępowania w sprawach nieletnich
W przypadku spraw dotyczących ustalania bądź zaprzeczania ojcostwa, mogę reprezentować każdą ze stron konfliktu – matkę, dziecko, jak i domniemanego ojca dziecka.
Spór o ojcostwo
Ustalenie rodzicielstwa w przypadku matki nie jest trudne, bo oczywiście dokonuje się ono już przy samym porodzie. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku ojca. W razie wątpliwości prawo przewiduje tutaj trzy możliwe scenariusze. Pierwszym jest ustalenie ojcostwa, które polega na zbadaniu który mężczyzna jest ojcem danego dziecka. W tym celu przeprowadzone jest zwykle badanie DNA. Drugą drogą jest zaprzeczenie ojcostwa, które ma za zadanie wykluczyć ojcostwo mężczyzny, który został wskazany w akcie urodzenia dziecka (najczęściej męża matki). Ostatnią z możliwości jest uznanie ojcostwa, które polega na przyznaniu przez mężczyznę, że jest on ojcem danego dziecka (w formie oświadczenia). Niezależnie od procesu – czy będzie to ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa – powództwo wytoczyć może:
- matka dziecka;
- domniemany ojciec dziecka;
- dziecko;
- prokurator;
W przypadku osiągnięcia przez małoletniego wieku pełnoletniości, sprawy związane z ojcostwem wytoczyć może już jedynie pełnoletnie dziecko.
Moja kancelaria prawna świadczy usługi prawne, które obejmują pełne wsparcie w sprawach z powództwa o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa. Udzielam porad prawnych, jak również oferuję kompleksową reprezentację procesową na rzecz klientów z Krakowa, jak i okolic oraz Chrzanowa.
W zakresie spraw rodzinnych wypowiadam się również niekiedy w charakterze eksperta w mediach – zarówno w telewizji, jak i w prasie. Moje wypowiedzi można przeczytać w dziale „O mnie”.
Wybrane artykuły na moim blogu dotyczące ustalenia lub zaprzeczenia ojcostwa: