Skuteczny adwokat w sprawie o rozwód?

W swojej praktyce zawodowej zauważyłem, że klienci często pytają adwokata – „czy pan mecenas jest skuteczny?” albo „czy wygrywa pan sprawy rozwodowe?”.

Te pytania skłoniły mnie do dzisiejszego wpisu.  Zacząłem zastanawiać się czym właściwie jest „wygrana w rozwodzie”.

I odpowiem Ci, że … nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od konkretnych okoliczności indywidualnej sprawy i od tego kogo adwokat reprezentuje. Zapewniam Cię, że tak naprawdę każdy wyrok w sprawie rozwodowej może być „zwycięstwem adwokata”. No może prawie każdy.

Wygrana w rozwodzie

Oczywiście modelowa sytuacja to taka, w której adwokat w sprawie rozwodowej doprowadza do orzeczenia o wyłącznej winie strony przeciwnej i wysokich alimentach na rzecz swojego klienta. Jeśli są ku temu możliwości i adwokat doprowadzi do tego swoim działaniem, to już dziś składam mu szczere gratulacje.

Co jednak gdy adwokat reprezentuje stronę, która delikatnie mówiąc – trochę w swoim życiu nabroiła? Zdrada małżeńska, przestępstwa przeciwko rodzinie, uzależnienie od alkoholu – klient ma na swoim koncie bogatą i różnorodną działalność.  Albo powiedzmy nawet, że wybrał sobie tylko jedno przewinienie z wyżej wymienionych. Moim zdaniem w takiej sytuacji sprawę może „wygrać” adwokat, który doprowadzi do orzeczenia o winie obu stron.

Jeśli klientowi zależy na tym, aby rozwód przebiegł szybko, sprawnie i bez rozdrapywania rodzinnych ran, to „skutecznym i wygranym” adwokatem może okazać się ten, który zakończy go na pierwszej rozprawie wyrokiem bez orzekania o winie. Być może umiejętność prowadzenia przez adwokata negocjacji z drugą stroną pozwoliła zaoszczędzić klientowi kilkuletniego procesu i ponoszenia dodatkowego stresu i kosztów.

Może być też tak, że pozwany w sprawie o rozwód wcale nie chce rozwodu. Co więc zrobi w takiej sytuacji jego skuteczny adwokat? Doprowadzi do oddalenia powództwa w całości, wykazując, że bynajmniej nie doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżonków. Oczywiście o ile to w ogóle w konkretnych okolicznościach będzie możliwe.

Rozwód a skuteczny pełnomocnik

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze często kwestia władzy rodzicielskiej i alimentów. Czy zwycięstwem są alimenty w kwocie 700 złotych czy może 1000 złotych? Ja w ciemno na pewno nie podejmuję się tego oceniać. Władza rodzicielska też zależy od tego, jakie dany klient ma plany względem swoich własnych dzieci i trudno o generalną ocenę „zwycięstwa” w tym zakresie.

Jak sam widzisz „wygrana w rozwodzie” to rzecz mocno złożona i subiektywna. W zależności od okoliczności sprawy, każdy wyrok może być tak naprawdę „wygraną adwokata”. Oczywiste jest, że chodzi przede wszystkim o to, żeby adwokat w jak najlepszy sposób zabezpieczył interes swojego klienta.

Pytania „czy wygrywa pan rozwody?” lub „czy jest pan skuteczny?” traktuję więc jako pytanie – czy potrafi pan maksymalnie wykorzystać wszystkie okoliczności przemawiające w danej sprawie na korzyść swojego klienta, aby pomóc mu w uzyskaniu jak najkorzystniejszego dla niego wyroku?

Tak, potrafię.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel: 693 253 807

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807