Kontakty z dzieckiem a rodzic mieszkający zagranicą

Dziecko wraz z matką zamieszkuje w Polsce, a drugi rodzic przebywa na stałe zagranicą. Czy w takim przypadku da się sądownie uregulować kontakty z dzieckiem i ewentualnie w jaki sposób to zrobić. O tym będzie dzisiejszy wpis.

Gdy małoletnie dziecko przebywa Polsce, to wniosek o kontakty należy skierować do Sądu Rejonowego położonego najbliżej miejsca zamieszkania dziecka. To ten Sąd będzie właściwy do rozpoznania takiej sprawy. Wniosek do Sądu polskiego trzeba złożyć niezależnie od tego czy rodzic (wnioskujący o uregulowanie kontaktów) jest obywatelem polskim czy zagranicznym.

Czy można uregulować kontakty z dzieckiem gdy rodzic mieszka zagranicą

 

Oczywiście nie ma żadnych przeszkód, aby takie kontakty zostały formalnie uregulowane przez Sąd. Co więcej, taki wniosek może złożyć zarówno matka, jak i ojciec. Taka sprawa nie różni się zasadniczo od standardowej sprawy o kontakty rodzica z dzieckiem. Inny będzie zazwyczaj jedynie rozmiar kontaktów i ich częstotliwość.

Jeśli chodzi o samą rozprawę, to obecnie strona, która mieszka zagranicą, może wnioskować o udział w rozprawie sądowej on-line i najczęściej nie musi osobiście przyjeżdżać do Sądu. Sekretariat Sądu wysyła zazwyczaj na wskazany adres mailowy link, pod którym można połączyć się z rozprawą. Jest to znaczne ułatwienie organizacyjne dla przeprowadzenia tego typu sprawy. Gdyby jedna ze stron nie władała językiem polskim, to zapewniona będzie też oczywiście obecność tłumacza na sali rozpraw.

Jak uregulować kontakty gdy rodzic mieszka zagranicą

 

W przypadku kontaktów z dzieckiem rodzica, który mieszka na stałe zagranicą, trudno byłoby wyobrazić sobie, aby takie kontakty odbywały się np. co drugi weekend czy w ciągu tygodnia. Z oczywistych względów tak częste przejazdy czy przyloty z różnych krajów nie są możliwe. W związku z powyższym, w takich sprawach sądy regulują zazwyczaj okresy wakacji letnich, ferii zimowych, świąt czy dłuższych okresów wolnych od szkoły czy pracy.

Zdarza się również, że rodzic jest w stanie zadeklarować, że przyjedzie do dziecka np. co drugi miesiąc w ostatni weekend miesiąca – wówczas takie orzeczenie Sądu również jest możliwe. Wiele zależy tutaj od indywidualnej sytuacji i możliwości czasowych stron. W przypadku starszych dzieci możliwe są też oczywiście podróże do kraju, w którym zamieszkuje rodzic. Sąd może też uregulować tzw. kontakty na odległość, czyli rozmowy on-line czy telefoniczne, jeżeli byłoby to ważne dla stron i zostałby w tym zakresie złożony wniosek.

Generalnie zamieszkiwanie rodzica poza granicami kraju nie stanowi żadnej przeszkody formalnej dla złożenia wniosku o kontakty z dzieckiem. W takiej sprawie bierze się jedynie pod uwagę pewne faktyczne ograniczenia wynikającego z takiego układu, ale wcale nie muszą one prowadzić do zminimalizowania roli tego rodzica w życiu dziecka.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne. 

tel.: 693 253 807                                                                      

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807