Dłużnik nie płaci alimentów. Co robić?

Sprawa o alimenty zakończyła się po Twojej myśli. Sąd zasądził w wyroku satysfakcjonują kwotę, która powinna wystarczyć na zaspokojenie potrzeb rodziny.  Jednak co z tego, że na papierze wszystko ładnie wygląda, podczas gdy dłużnik (twój małżonek bądź rodzic twojego dziecka) uchyla się od płacenia alimentów? Na twoje konto wpływają niepełne raty alimentacyjne, a czasem dłużnik w ogóle „zapomina” o alimentach.

Co zatem zrobić, aby skutecznie wyegzekwować alimenty? W poszczególnych wpisach na blogu podsuwałem już różne rozwiązania, z których może skorzystać uprawniony do alimentów. Dzisiaj postanowiłem to wszystko uporządkować w jednym wpisie.

Oczywiście nie gwarantuję, że w Twojej sprawie na pewno uda się wyegzekwować alimenty poprzez któryś z wymienionych sposobów, ale zawsze warto podjąć próbę.

Komornik sądowy

Zacznij od wizyty u komornika sądowego. W sprawach alimentacyjnych komornik ma obowiązek działać ze szczególną starannością. Nawet jeśli nie wiesz gdzie obecnie przebywa dłużnik, to komornik powinien podjąć działania w celu ustalenie jego miejsca zamieszkania, a także jego sytuacji finansowej i majątkowej. Być może uda się wystąpić do pracodawcy dłużnika o zajęcie jego wynagrodzenia za pracę albo ustalić numer konta bankowego dłużnika, na którym znajdują się jego środki pieniężne.

Fundusz Alimentacyjny

Wiem dobrze, że egzekucja alimentów to nie jest bajka. Często samo złożenie wniosku egzekucyjnego do komornika nie wystarcza, aby uzyskać zasądzone pieniądze. Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej, to warto skorzystać z pomocy Funduszu Alimentacyjnego. Znam oczywiście bolączki związane z tą instytucją (niskie kryterium dochodowe – poniżej 725 złotych na członka rodziny; alimenty wypłacane maksymalnie do kwoty 500 złotych na osobę), ale mimo wszystko powinno się pamiętać także o tej możliwości.

Ponadto, jeśli będziesz otrzymywać alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, to dłużnik w niedługim czasie może … stracić prawo jazdy. To jedna z sankcji, jaką w drodze decyzji starosty można nałożyć na dłużnika alimentacyjnego. Pisałem o tym kiedyś trochę więcej tutaj.

Pozew o alimenty przeciwko dziadkom

Ojciec Twojego dziecka zniknął, ale znasz jego rodziców? Może pobierają emeryturę albo jeszcze pracują i otrzymują stałe wynagrodzenie? Złóż pozew o alimenty na dziecko od dziadków. Masz takie uprawnienie, jeśli egzekucja od ojca dziecka napotyka istotne trudności. Takie rozwiązanie ma dwa zasadnicze plusy.

Pierwszy jest taki, że jeśli dziadkowie mają stabilną sytuację finansową, to masz realną szansę uzyskać od nich konkretne pieniądze. Drugi plus dotyczy natomiast zachowania dłużnika głównego (czyli ojca dziecka) w takiej sytuacji. Zdarza się bowiem, że dłużnicy nie chcą obciążać swoich rodziców i sami zaczynają płacić alimenty. Na tej swego rodzaju „ochronie” rodziców zyskuje więc ostatecznie osoba uprawniona do alimentów.  Ten temat również poruszałem już na blogu w jednym z poprzednich wpisów.

Zawiadomienie do Prokuratury

Niepłacenie alimentów to przestępstwo i warto o tym pamiętać. Oczywiście nie wszystko jest takie proste i muszą być spełnione dodatkowe przesłanki, aby można było mówić o odpowiedzialności karnej dłużnika. Ostatnio pojawił się jednak projekt zmian w kodeksie karnym, który może nieco ułatwić karanie osób niewywiązujących się z obowiązku alimentacyjnego. Zobaczymy jednak czy w ogóle wejdzie on w życie i w jakim ostatecznie kształcie.

Jeśli zaległość dłużnika alimentacyjnego przekracza 3 raty alimentacyjne (przeważnie 3 miesiące), to możesz złożyć do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niealimentacji. Być może dłużnikowi będzie zależało na tym, aby w świetle prawa być osobą niekaraną, chociażby z uwagi na swoją sytuację zawodową. Znaczna część pracodawców wymaga bowiem od swoich pracowników informacji o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Postępowanie karne to więc kolejny mechanizm, który może wpłynąć na zmianę postawy dłużnika.

Wpis do rejestru dłużników

Niekiedy dłużnicy prowadzą własną działalność gospodarczą i zależy im na dobrej opinii i wiarygodności wśród kontrahentów. Czasem potrzebują też kredytu obrotowego w banku, aby wspomóc finansowo swoją działalność. Możesz zatem nieco skomplikować życie swojemu dłużnikowi, jeśli informacja o Twojej należności znajdzie się w Krajowym Rejestrze Długów bądź innym rejestrze dłużników prowadzących informacje o podmiotach gospodarczych. Warto zadbać o taki wpis szczególnie wtedy, gdy wiesz, że Twój dłużnik zawiera różnego rodzaju umowy z przedsiębiorcami sprawdzającymi jego wiarygodność.

Skarga pauliańska

Wiesz, że dłużnik celowo pozbywa się majątku, aby uniemożliwić Ci skuteczną egzekucję? Jego mieszkanie albo samochód zostało przepisane na jego rodziców albo inną osobę? Nie stanowi to problemu, jeśli tylko będziesz działać szybko i konkretnie. Należy złożyć do Sądu pozew o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną (tzw. skarga pauliańska).

Jeśli w takim postępowaniu zostanie wykazane, że dłużnik rzeczywiście działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela (czyli Ciebie), to Sąd uzna czynność prawną (np. darowizny mieszkania) za bezskuteczną względem Ciebie i jako wierzyciel będziesz mogła/mógł dalej prowadzić egzekucję z tego majątku. Próba „ucieczki” dłużnika z majątkiem będzie więc nieudana. Więcej o „skardze pauliańskiej” możesz przeczytać tutaj.

***

Mam nadzieje, że chociaż jeden z wyżej wymienionych sposobów okaże się przydatny w Twojej sytuacji i że ten wpis będzie stanowił dla Ciebie realną pomoc w egzekucji alimentów.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel: 693 253 807

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807