Czy można domagać się alimentów od rodzeństwa?

Wiesz już kiedy możesz dochodzić zasądzenia alimentów od swoich dziadków. Być może nie zdajesz sobie natomiast sprawy, że obowiązek alimentacyjny rozciąga się również na rodzeństwo.

Z tego wpisu dowiesz się kiedy można wystąpić o alimenty od swojego rodzeństwa.

Na wstępie zaznaczę, że chodzi oczywiście o rodzeństwo osoby uprawnionej czyli siostrę i brata , a nie np. rodzeństwo rodziców, czyli cioci i wujka. Od tych drugich alimentów nie można się domagać.

Kiedy alimenty od rodzeństwa?

W pierwszej kolejności do zaspokajania potrzeb względem dziecka zobowiązani są rodzice. Dopiero w dalszej kolejności taki obowiązek ciąży na dziadkach, a dopiero na samym końcu na rodzeństwie. Gdy z kolei osoba uprawniona do alimentów sama ma już dzieci, to wówczas właśnie te dzieci są w pierwszej kolejności zobowiązane do utrzymywania swoich rodziców (jeszcze przed rodzicami, dziadkami i rodzeństwem uprawnionego).

Droga do pozwania rodzeństwa jest więc dość daleka. Podstawową zasadą przy alimentacji jest bowiem obciążenie alimentami krewnego bliższego stopnia. Uzyskanie alimentów od krewnego dalszego stopnia jest możliwe dopiero wówczas, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Sytuacja wygląda więc bardzo podobnie jak w przypadku alimentów od dziadków, z tą różnicą, że powyższe powody (niemożliwości wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego) muszą dotyczyć także dziadków. Dopiero wówczas powstaje możliwość pozwania o alimenty swojego rodzeństwa. Przy czym podstawową przesłanką w takiej sytuacji jest oczywiście pozostawanie w stanie niedostatku przez uprawnionego do alimentów.

Czy rodzeństwo może uchylić się od płacenia alimentów?

Rodzeństwo zobowiązane jest do alimentacji w zakresie swoich możliwości zarobkowych i majątkowych. Dodatkowo w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym znajduje się pewna furtka, dzięki której w stosunku do rodzeństwa zobowiązany może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych, jeżeli są one połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla niego lub dla jego najbliższej rodziny.

Zawsze należy pamiętać także o tym, że w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym jest także generalny przepis, który zezwala zobowiązanemu do alimentów (np. rodzeństwu) na uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego, jeśli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Ten przepis Sąd może zastosować zwłaszcza w przypadku dalszych krewnych uprawnionego, mając na uwadze ich sytuację majątkową i zdrowotną.

W praktyce alimenty od rodzeństwa nie zdarzają się zbyt często. Zresztą z treści samych przepisów widać, że to rozwiązanie ma mieć charakter wyjątkowy, gdy nie da się uzyskać środków utrzymania od najbliższych krewnych. Niemniej jednak warto wiedzieć, że w świetle prawa taka możliwość istnieje i może być wykorzystywana.

***

Kancelaria Adwokacka Maciej Rodacki, zakres usług: prawo rodzinne (rozwód, alimenty, podział majątku, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sprawy przeciwko nieletnim) oraz inne.

tel: 693 253 807

e-mail: kontakt@adwokatrodacki.pl

Podobne artykuły:

O mnie

Maciej Rodacki - adwokat

Jestem adwokatem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Na blogu dzielę się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, a na co dzień pracując w swojej Kancelarii Adwokackiej, staram się pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów prawnych i życiowych. Mam otwartą głowę na nowe pomysły i zawsze staram się kierować przede wszystkim "ludzkim" podejściem do Klienta. W mojej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje prawo rodzinne.

Kontakt:
kontakt@adwokatrodacki.pl
693 253 807