Zatajenie faktu przed małżonkiem a rozwód

Wydaje się, że małżonkowie wszystko o sobie wiedzą. Znają wzajemnie wszystkie istotne fakty w swoich życiorysach. Tymczasem niekiedy już po ślubie może dojść do niemiłej niespodzianki. Może okazać się, że współmałżonek ma już dziecko z inną osobą albo zataił fakt ciężkiej choroby. Czy taka okoliczność będzie miała wpływ na orzeczenie rozwodowe?

Przeczytaj cały tekst


Bezpłodność przyczyną rozkładu małżeństwa?

Niekiedy pożycie między małżonkami układa się bardzo dobrze, ale jednak z czasem pojawiają się pewne okoliczności zewnętrzne, które prowadzą do rozpadu małżeństwa. Jedną z takich okoliczności może być z pewnością bezpłodność jednego z małżonków. Jak ten niewątpliwie bardzo trudny problem przekłada się na orzeczenie rozwodowe, w tym także w zakresie winy? O tym będzie dzisiejszy wpis.

Przeczytaj cały tekst


Różnica wieku a wina w rozwodzie

Między małżonkami było co najmniej jedno pokolenie różnicy. Choć na początku wydawało się, że różnica wieku nie będzie stanowiła żadnego problemu, to jednak ostatecznie okazało się, że była to główna przyczyna rozwodu. Jakie będą konsekwencje takiego ustalenia przez Sąd? Kto poniesie winę za rozkład pożycia małżeńskiego?

Przeczytaj cały tekst


Przebaczenie a wina w rozwodzie

Jeden z małżonków  dopuszcza się zdrady i małżeństwo wisi na włosku. Ostatecznie do rozwodu jednak nie dochodzi. Drugi z małżonków postanowił wybaczyć ten czyn współmałżonkowi i na nowo podjąć pożycie. Po kilku latach w małżeństwie ponownie pojawia się kryzys i dochodzi do postępowania o rozwód. Czy zdrada, która została wcześniej przebaczona, będzie miała wpływ na winę w rozkładzie pożycia?

Ten problem jest rzeczywiście spotykany w praktyce. Instytucja „przebaczenia” może niekiedy odegrać istotną rolę na sali sądowej, dlatego dzisiaj kilka zdań na ten temat.

Przeczytaj cały tekst